Předchozí
1 z 5
Další

1. Stezka korunami stromů

Stezka korunami stromů na Lipně.Stezka korunami stromů na Lipně.Zdroj: Se svolením Jihočeské centrály cestovního ruchu

Stezka korunami stromů nabízí jedinečný výhled i v zimě. Je dlouhá 675 m a kromě vyhlídky ze 40 metrů vysoké věže zde můžete zažít spoustu dobrodružných zážitků. Stezka korunami stromů Lipno leží na vrcholu hory Kramolín. V zimním období si návštěvníci mohou užít pohledy na šumavskou přírodu denně od 10 do 16 hodin.

Ke stezce se můžete dostat od centrálního parkoviště dopravit lanovkou, Stezkabusem, po turistické trase či cyklotrase. Je bezbariérová vhodná i pro kočárky.

Více informací k výletu ZDE.

2. Kouzelné kluziště na zámku Blatná

Ledová plocha na zámku v Blatné.Ledová plocha na zámku v Blatné.Zdroj: Archiv zámku Blatná.

Bruslíte rádi? Tento zážitek pro vás bude jak dělaný! V Blatné najdete jedinečnou ledovou plochu, která je obklopená dechberoucí architekturou místního zámku. Kluziště je pro veřejnost otevřené do poloviny března 2024 a to v těchto časech:

pátky: 14.00 - 18.00
soboty: 10.00 - 18.00
neděle: 10.00 - 17.00

Další tipy na výlety najdete ZDE.

3. Vyhlídka Hlízová věž

Vyhlídka Hlízová věž.Vyhlídka Hlízová věž.Zdroj: Se svolením Jihočeské centrály cestovního ruchu

Vyhlídka u Hlízové věže na hradě Zvíkov nabízí pohled na řeku Otavu před jejím spojením s řekou Vltavou. Krásné vyhlídky na obě řeky i jejich soutok jsou ale na všech hradbách. Vydat se sem můžete celoročně, vstup na nádvoří je bez omezení a bez vstupného.

Jak se na Zvíkov dostanete? Můžete se vydat vlakem na trati Písek - Tábor do železniční zastávky ve Vlastci, odtud je to na hrad pěšky asi 7 km. Případně autobusem z Prahy a Písku do Zvíkovského Podhradí. Od zastávky je to na hrad přibližně 1,5 km. Pokud pojedete autem, za obcí Zvíkovské Podhradí se rozkládá parkoviště. Ke hradu je to pak asi 400 m pěšky.

Další tipy na výlety najdete ZDE.

4. Vyhlídka Třístoličník

Vyhlídka Třístoličník.Vyhlídka Třístoličník.Zdroj: Se svolením Jihočeské centrály cestovního ruchu

Třístoličník (Dreisesselberg) (1333 m) je hora nedaleko trojmezí Čech, Bavorska a Rakouska. Je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizarními skalními útvary a úchvatnými výhledy do českého vnitrozemí i na vrcholky Alp.

Až pod Třístoličník je možné dojet autem z německé strany přes Strážný a Haimühle. Auto můžete nechat na parkovišti a po kilometru dojít na vrchol. Odtud je pak krásný výlet po hřebenovce na Plechý (7 km).

Případně můžete jet vlakem do Stožce a dále na hranici do Nového Údolí a po červené značce si vyšlápnout na vrchol Třístličníku (8 km).

Více tipů na výlety najdete ZDE.

5. Po stopách piva

Vydejte se na pivní toulky.Vydejte se na pivní toulky.Zdroj: Se svolením Jihočeské centrály cestovního ruchu

Jižní Čechy patří k tradičním regionům s výraznou a silnou pivní kulturou. Existuje tu velké množství malých i velkých pivovarů. Proto byla 4. května 2023 pivní kultura zapsaná do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury, právě v Jihočeském kraji, a to na žádost Jihočeského muzea ve spolupráci s Českým svazem pivovarů a sladoven. V jižních Čechách je v současné době v provozu vedle světově známých pivovarů také řada minipivovarů a pivovarských dvorů, které zvou k návštěvě a degustační ochutnávce.

Vydat se můžete například po stopách bohaté pivovarské tradice na Budějovicku, k šumavským pivovarům a minipivovarům i do historického Českého Krumlova až na Lipensko. Vybrat si můžete i z dalších pivních zastávek, mapu najdete ZDE.

1. trasa vás zevede na Budějovicko, například do Pivovaru Budvar, Hluboká a minipovovaru Knížek.

2. tasa představuje například Pivovar Soběslav, Vysoký Chlumec a Brandlínská Kuna.

3. trasa vás zavede například do Strakonic, Zvíkova a Čížové.

4. trasa patří pivovarům na Šumavě. Míří mimo jiné do pivovaru v Chrášťanech, Vlachově Březí a na Kvildě.

5. trasa se zaměřuje na Český Krumlov i Lipensko a pivovary Krumlov, Rožmberk a Minipivovar Studánky.

6. Trasa patří turistické oblasti Novohradsko-Doudlebsko. Jemnovat můžeme například pivovary Jílovice, Petrovice a Žumberk.

7. trasa vede Českou Kanadou a Třeboňskem do pivovarů Grasel, Nová Bystřice, Popelín, Stráž a Bohemia Regent.