Rozpadající se opěrná zeď nad nejrušnější českokrumlovskou křižovatkou u Porákova mostu si vyžádala okamžité zabezpečení.

„Firma, která opravu zajistí, je už objednána,“ konstatoval včera vedoucí odboru investic Lumír Luštický s tím, že práce začnou ihned poté, co bude dostavěno lešení a zajistí se bezpečnost pohybu pracovníků na místě. To se také během včerejšího dne stalo.

„Na kolik práce město přijdou a v jakém budou objemu? To se zatím neví. Nejdříve řešíme bezpečnost a teprve poté přichází na řadu to ostatní,“ doplnil Luštický.

Rozsah poškození a nutnosti nápravy se v takových případech pozná zpravidla vždy až po detailním průzkumu. Ten se právě provádí. Na křižovatce vedle skály tak stojí lešení a jeden z jízdních pruhů bude muset být i nadále uzavřen. Kus opěrné kamenné zdi se utrhl ve čtvrtek ráno, a to přesně nad semafory. Hromada kamení spadla na silnici, která vede z Českých Budějovic směrem na Černou v Pošumaví. Kameny naštěstí nedopadly na žádné auto ani cyklistu, přesto situace znovu připomněla stálé nebezpečí a problém, které v těchto místech hrozí – dosud nezabezpečené českokrumlovské skály. Například i těsně sousedící velké skály Pod Kamenem.

„Teď to bylo pár kamenů, ale co to bude příště? Já nevím, na co se pořád čeká? Už to mělo být dávno opravené a nic,“ konstatoval včera rozhořčeně jeden z řidičů stojících v koloně. Masiv, jehož sanace bude stát takřka sto milionů, čekal na peníze.