Velikonoční výstavou ožívá v těchto dnech vůbec poprvé velešínský historický dům Kantůrkovec, jehož rozkvět je zásluhou členů Společnosti přátel města Velešína. Hlavním tématem zdejší expozice, kterou mohou zájemci v rozlehlém objektu v sousedství kostela sv. Václava obdivovat do pondělí, jsou svátky jara.

„Výstavu s názvem Hody, hody… pořádáme už popáté. V minulých letech bývala k vidění v bývalém pivovaru, letos, když už je Kantůrkovec hezky zvelebený, jsme ji instalovali tady,“ vysvětlila Marie Korbelová ze Společnosti přátel města Velešína.

Interiéry domu, ale i přilehlá stodola utvrzují příchozí doslova na každém kroku, že jaro a s ním spojené nejvýznamnější křesťanské svátky už jsou opravdu tady.

Pomlázky i beránci

„Návštěvníci mohou vidět vajíčka zdobená různými technikami, například voskovou batikou, vyškrabáváním, paličkováním či patchworkem,“ vyjmenovala Marie Korbelová.

Raritou výstavy jsou kraslice z pštrosích vajec, podobající se doslova uměleckému dílu. Vyrobila je Jana Havlíčková z Krasejovky.

„Vystavujeme ale i různé velikonoční dekorace a symboly jako slepičky, ovečky nebo kuřátka, ale také pomlázky nebo velikonoční pečivo,“ doplnila Marie Korbelová, jež současně ocenila vstřícnost zručných lidí z Velešína a okolí, kteří na výstavu zapůjčili své výrobky.

„Vymyslet bychom si tady mohli jakoukoliv výstavu, ale kdyby nám naši šikovní přátelé a známí nebyli ochotni půjčit svá díla, neměli bychom co vystavovat,“ shrnula Marie Korbelová.

Šikovné ruce

Jedním z největších lákadel velešínské výstavy Hody, hody… je dílo nazvané Maminka Země, které je výsledkem společného úsilí asi deseti místních žen sdružených do spolku s příznačným názvem My-šičky.

Při pravidelných čtvrtečních sezeních, na nichž nikdy nechybí dobrá nálada, vznikají pod rukama My-šiček půvabné panenky i další postavičky z přírodních materiálů, inspirované zásadami takzvané waldorfské pedagogiky.

„Maminka Země vychází z pohádkového příběhu, který se vypráví ve waldorfských školách. Pojednává o tom, jak maminka Země posílá své děti, které symbolizují kytičky, na zem.

To jsme se snažili znázornit i v našem díle; některé kytičky jsou ještě coby semínka schovány pod zemí, jiné už vykukují ven a hledí vstříc slunečním paprskům,“ popsala jedna z My-šiček Gabriela Mesárošová.

Jednotlivé postavičky, jež postupně dotvářejí originální jarní celek, vyrábějí členky sdružení průběžně už několik let.

„Je to nimravá práce, vytvořit jednu kytičku trvá i celé odpoledne,“ vysvětlila další ze zručných členek spolku Jana Šubová, jež k My-šičkám už přivedla i svou dceru. A není jediná, šikovných mladých slečen, jež k ručním pracím našly cestu prostřednictvím svých maminek, je mezi My-šičkami více.

Šijí už i dcery

Maminka Země však není jediným počinem členek sdružení. Svůj um dávají všanc například i dobré věci, když jejich výrobky nechybějí mezi dalším nabízeným zbožím na velešínských charitativních adventních trzích.

„Při našich setkáních ale zkoušíme i nejrůznější recepty, které někdo z nás vždy objeví. A když je potřeba v nějaké domácnosti cokoliv zaštupovat, hned se na to všechny vrhneme,“ doplnila s úsměvem Jana Šubová.

Výstava Hody, hody… potrvá v Kantůrkovci do pondělí 5. dubna. Zájemcům je otevřena každý den od 14 do 17 hodin.

„V pátek zde budou k vidění ukázky zdobení vajec vyškrabáváním, v sobotu se pak zájemci budou moci přiučit technice voskové batiky. Kraslice zde pak budou i k mání,“ doplnil prezident Společnosti přátel města Velešína Zdeněk Korbela.