Majestátně vyhlížející kaple sv. Voršily musí zaujmout snad každého, kdo putuje kolem křemežského hřbitova. Budova, u které byla jako první pohřbena žebračka, si pozornost vynucuje.

„Když vstoupím na hřbitov a na konci malé kaštanové aleje vidím kapli sv. Voršily, působí na mě jako symbol světa živých, který bdí na těmi, kteří už nejsou mezi námi. Symbol toho, že jsou v našich vzpomínkách a myslích stále s námi,“ popsal své pocity starosta Křemže Josef Troup. „A protože jsem původem stavebního vzdělání, působí na mě i jako milá pseudogotická stavba,“ dodal.

Podle ředitele místní základní školy Jiřího Thama má kaple vynikající umístění. „Je odtud nádherný výhled na naše údolí,“ upozornil.
Zda kapli vyhledávají i zvědaví turisté ale vedení městyse netuší. „Z osobní zkušenosti ale vím, že toto místo je vyhledáváno pro zklidnění duše a zamyšlení nad našimi životy i světem,“ zmínil křemežský starosta.

Ještě předloni byla kaple sv. Voršily ve velmi špatném stavu. Dnes už je všechno jinak. „Vzhledem k tomu, že jsou finanční prostředky farní obce, která je vlastníkem stavby, omezené, rozhodlo zastupitelstvo obce v roce 2010 o finanční podpoře na opravu této stavby. Ta byla provedena s velikou péčí. Drobné opravy stavba samořejmě ještě vyžaduje, ale zásadní technické nedostatky, jako například stav střechy či fasády jsou dnes odstraněny,“ řekl Josef Troup.

V roce 2008 byl díky iniciativě místního patriota Jana Mejzlíka sejmut za pomoci hasičů poškozený kříž a báň na vrcholu věže.
„Následně byl opraven, pozlacen a dnes při svítání a západu sluníčka září do kraje. Při sejmutí báně jsme na ní nalezli několik průstřelů a dodnes je nám záhadou, kdy a jakým způsobem mohly vzniknout,“ zavzpomínal Troup.

Původní kaple sv. Voršily byla dle zápisů v kronice založena v roce 1550 Janem Častolarem. Důvodem byla nedostatečná kapacita kostela sv. Michaela na náměstí.

Ačkoliv se v roce 1837 budova dočkala opravy. Zánik nastal o 21 let později. Zasáhl do ní blesk a velice silně ji poškodil.

„Na jejím místě dal křemežský rodák Václav Cába, probošt z Jindřichova Hradce, v roce 1904 postavit kapli novou, současnou. A to zejména z důvodu velmi se rozšiřující kapacity hřbitova, který sem byl přemístěn z náměstí, kde již prostor kolem kostela nevyhovoval této poslední službě,“ uvedl Troup.
Nově postavená kaple byla svěcena v roce 1905. Václav Cába ji sám vysvětil. Po hřbitově byl rozházen prach a kaménky, které byly přivezeny ze Svaté země.