Barokní budova bývalého panského pivovaru na Bělidle září novotou a připomíná zámeček. Jenomže to je pouze vnější vzhled, uvnitř je všechno jinak. Budova je z velké části nevyužitá a rozestavěná. A už dlouho. Problém je, že nikdo neví, co s ní dál.

Jedna vize však existuje. Pracovně nese název Motýlí dům.
O co jde, informuje starosta Kaplice Pavel Talíř, který s tímto nápadem přišel. „Původní záměr vybudovat v pivovaru turistickou ubytovnu již neodpovídá dnešním standardům. Napadlo mě proto spojit dohromady turistiku, vzdělávání, setkávání občanů a využití historického objektu.
Vybudovat tam Motýlí dům, v němž by se odehrával vědecký výzkum a rozmnožování rostlin, mezi kterými by žili a poletovali motýli."

To znamená, že ve dvoře pivovaru by vznikl velký skleník, na nějž by navazovalo arboretum. Skleník by byl propojený 
s biotechnologickou laboratoří, kde by se rozmnožovaly rostliny in vitro, tedy klonováním. V pivovaru by rovněž byly k dispozici učebny, aby zde měli zázemí studenti a odborná veřejnost. Vše by ale bylo přístupné i občanům a turistům. Našli by tam příjemné prostředí a poučení.

„Má to svá úskalí," je si vědom starosta. „Město nemá tolik financí, takže bychom museli využít dotací," říká Pavel Talíř. „A všechny prvky dobře pospojovat tak, aby splňovaly svůj účel a aby na to město jenom nedoplácelo. Nicméně je třeba tuto budovu už dotáhnout do nějakého konce. Zatím o zmíněném záměru debatujeme s jednou agenturou, aby vyhodnotila, jestli je tato myšlenka správná. Potřebujeme něco, na co bychom přilákali turisty, což by podpořilo ekonomiku města. A využít přitom naši krásnou přírodu."

„Dohaduji se, když jdu někdy okolo, co s tím," zamýšlí se třeba obyvatelka Kaplice Daniela Rendlová. „Ale nevím. Vím jen, že mi v Kaplici chybí pořádné koupaliště nebo alespoň malý krytý bazén, jako býval dříve v rehabilitačním středisku."

„Koupaliště je krásná věc, ale vybudovat ho za desítky milionů na 15 dní v roce, je neefektivní," říká starosta a dodává, že ohledně Motýlího domu bude vycházet z názoru občanů.