Takovou velkou událost, jako včera, kaplická základní umělecká škola ještě nezažila. V sále zušky usedlo ve středu 55 studentů ve věku 55+, aby se zúčastnili slavnostní imatrikulace do Akademie umění a kultury Kaplice, vzdělávání III. věku.

Jak se ukázalo, většina studentů jsou členy občanského sdružení Hyalit, které vzniklo díky tomu, že se senioři z Kaplice a okolí zapojili do Virtuální univerzity třetího věku a posléze zjistili, že je pojí i jiné zájmy. A protože si rádi zapojují šedé buňky mozkové, využili jedinečné příležitosti přihlásit se i do akademie umění, a tím napomohli jejímu vzniku.

Činnost akademie umění podporuje Jihočeský kraj. 
K tomu přesvědčila hejtmana Jiřího Zimolu ředitelka ZUŠ v Písku Jindřiška Kudrlová, která včera v Kaplici nechyběla. Písecká škola je totiž v tomto projektu Jihočeského kraje pilotní.

„Když mě s tímto nápadem Jindřiška Kudrlová seznámila, připadal mi velmi zajímavý," řekl Jiří Zimola. „Projekt jsme loni vyzkoušeli v Písku, letos otevřeme tyto akademie v Kaplici a ještě ve Vimperku a Třeboni. Znamená to další hodiny práce pro pedagogy zušky, ale za tu radost, kterou akademie seniorům udělá, to stojí."

Díky podpoře Jihočeského kraje je vzdělávání bezplatné. Studium se bude odehrávat formou individuální nebo skupinové výuky.

„Seniorský věk je jen další životní etapa, kdy slovo musím můžeme nahradit slovem chci," řekla za seniory Daniela Wimmerová a současně čerstvá žačka. „Důchod neznamená papuče, televizi a společenské setkání pouze u lékaře. Teď si můžeme zrealizovat své sny. V Kaplici univerzita III. věku funguje už čtyři roky. Nyní se nám naskýtá nová možnost, stojí před námi nová výzva."
Výzva a nová zkušenost je to také pro pedagogy zušky.

Třeba zpěv bude učit mladá učitelka Klára Remsová. „Jsem na to zvědavá, bude to zajímavá zkušenost," svěřila se. „Seniory budu asi učit podobně jako mladší žáky. Nejprve si ale vyslechnu, jaké mají představy. Vyberu, co je bude bavit, a budeme zpívat," naznačila s úsměvem.

Julie Pachová (71 let) z Dolního Dvořiště se přišla učit na akordeon. „Abych měla motivaci pro co žít. Vnoučata už mi totiž vyrostla. Trochu na akordeon umím. Těším se, budu se snažit to zvládnout."