V pátek už najdou dveře zavřené. A to navždy.

Od prvního dubna, přesněji řečeno od druhého dubna, neboť prvního je sváteční Velikonoční pondělí, se lidé budou muset obracet na Katastrální pracoviště v Českém Krumlově.

Z toho obyvatelé Kaplicka nemají radost. Starostové obcí a měst z regionu se sice snažili zmizení Katastrálního pracoviště v Kaplici zabránit, ale marně. Odpověď ředitele Katastrálního úřadu pro Jihočeský kraj Jiřího Vrány byla jednoznačná: „Důvodem je zefektivnění počtu pracovišť a finanční limit, který nemůžeme překročit. Požadavku zachování pracoviště
v Kaplici nemohu vyhovět."

„Problém je, že z Kaplice do Českého Krumlova je žalostné dopravní spojení," říká starosta Kaplice Pavel Talíř. „Tím se katastr pro lidi z Kaplicka stává nedostupným. Navíc je hodně vzdálený od krumlovského autobusového nádraží. Pro obyvatele Kaplicka se proto stane návštěva katastrálního úřadu záležitostí celého dne, nebo dokonce budou muset v Českém Krumlově přespat."

Starosta se proto snažil s ředitelem jihočeského katastrálního úřadu dohodnout,  aby lidé z Kaplicka mohli jezdit na katastr do krajského města, kam se dostanou snáz. „Ředitel slíbil, že by to neměl být problém," řekl Pavel Talíř. „Navíc v Budějovicích autobus staví kousek od úřadu."

Starostové poukazují na to, že stát sice slibuje, že své služby přiblíží co nejvíce občanům, ve skutečnosti se však děje pravý opak. „Všichni se zaříkávají webem, spousta věcí se dá vyřídit elektronickou cestou. Ale počítačová gramotnost starších občanů je na základní úrovni a mnohdy si s tím neporadí," podotkl kaplický starosta.

Uvnitř kaplického pracoviště katastrálního úřadu to nyní vypadá jako na bojišti. „Už čtrnáct dní se připravujeme na stěhování, a to za plného provozu," řekl s úsměvem ředitel Jiří Zikmund. „Stůl jsem vyměnil za bedny, ale jedeme do posledního dechu." Upozornil, že pro veřejnost bude zavřeno už 29. března. „Protože budeme muset řešit sloučení dat, softwarový režim a jiné záležitosti, což je složitý proces."

Pak vypukne stěhování úřadu naplno. „Utichnou telefonní linky, bude to už jen o bednách a autech, které je budou odvážet. Montérky už jsou můj denní oděv. Budovu vyklidíme a předáme vlastníkovi, tedy městu."
A s jakými pocity bude kapitán opouštět svou loď? „To víte, s lítostí. Přece jenom třicet let na jednom místě – je to kus života. Ale co se dá dělat…" lehce si povzdychl Jiří Zikmund.

Od 2. dubna pokryje veškerou agendu pracoviště Český Krumlov. Tam se ostatně přemístí většina zaměstnanců Katastrálního úřadu z Kaplice. „Centralizaci nezastavíme. Všichni si musíme zvykat na změny," konstatoval Jiří Zikmund.

Dům na náměstí, v němž sídlí katastrální úřad, brzy osiří. Co bude s objektem dál? To je to, čím si teď lámou hlavu lidé ve vedení města. „Na radě jsme odsouhlasili vyvěšení oznámení o pronájmu budovy a budeme hledat její další využití," řekl starosta Pavel Talíř.