Alespoň o tom, že peníze z neobvyklé sbírky opět pošlou Runithu, nyní uvažují na kaplickém gymnáziu, kde Lízátkový den tři dívky zorganizovaly poprbé před třemi lety.
„Inspirovali jsme se touto sbírkou na píseckém gymnáziu," vypráví šestnáctiletá studentka Monika Ngo-Le, která do Kaplice dojíždí z Chvalšin. „Nápad se nám zalíbil. Na zorganizování jsme měly tak týden, takže jsme to tehdy zvládly za tři dny. Nakoupily jsme lízátka, nadělaly obálky, byl to docela fofr, ale stihly jsme to."

Lízátkový den spočívá v tom, že před vánočními svátky dívky ráno obešly třídy s košíky plnými lízátek, kdy ke každému z nich byla stuhou přivázána obálka. Kdo si lízátko koupil, vložil do obálky vzkaz spolužákovi či učiteli, přičemž počet nakoupených lízátek nebyl omezen. Zhruba za hodinu poté dívky obešly třídy znova a lízátka se vzkazy vybraly do zelepené krabice s otvorem. Tu rozlepily až pod dohledem učitele, roztřídily lízátka podle tříd a donesly je adresátům.

Peníze z prvního ročníku studenti poslali indické holčičce, kterou gymnázium na dálku adoptovalo. Příští rok výtěžek darovali nemocnému Zdeněčkovi Blablovi z Malont a o letošních 1067 korunách se nyní rozhoduje.

Při posledním ročníku ale dívky do sbírkové akce zapojily také českokrumlovské gymnázium.
„Lízátko symbolizuje, že obdarovaného potěší něčím sladkým," říká Monika Ngo-Le. „Tentokrát jsme jich nakoupili 1300. Na náš gympl šlo 300 lízátek, zbytek na krumlovské gymnázium."
Tam studenti vybrali 3092 korun, které věnovali útulku. „Byla to milá akce, která nijak nenarušila vyučování, ale všichni si pří ní užili i hodně legrace, neboť lízátka nakupovali také kantoři a posílali je žákům," zavzpomínala s úsměvem ředitelka českokrumlovského gymnázia Hana Bůžková.

Akce je úspěšná, ale Monika Ngo-Le má starosti, jak to se sbírkovým Lízátkovým dnem bude dál. „Příští rok totiž postoupíme do třetího ročníku a už na organizování sbírky nebudeme mít pravděpodobně čas. To znamená, že my nejspíš končíme. Rádi bychom proto našli zájemce, kteří by náš koncept převzali a pokračovali v něm. Myslím, že by byla škoda, aby tato sbírka zanikla."