A spolu s ní dojde k historickému počinu – stěhování kamenné kašny z dosavadního místa na severní straně náměstí do jeho středu.

„Právě v uplynulém týdnu bylo uzavřeno výběrové řízení na dodavatele stavby," sdělil starosta Kaplice Pavel Talíř. „A byla vybrána firma, která rekonstrukci provede. Začít by se mělo v září, do zimy by mělo být hotovo."

Jenomže ne všem obyvatelům Kaplice se přemístění kašny doprostřed zamlouvá, a to i navzdory faktu, že původně – jak dokazují historické fotografie – bylo místo kašny právě tam.

„Kdyby místo toho raději udělali pořádné koupaliště, udělali by líp," ohradila se Helena Perenská z Kaplice. „Vylepšilo se kino, má se opravovat kulturák, ale přes léto není slušné místo, kam se chodit koupat. Podle mě je kašna lepší na straně, uprostřed by zabrala plno místa. Když tu bylo show s Krampusáky, na které přišlo plno lidí, nevím, kam by se s kašnou uprostřed nacpali." Podle Heleny Perenské je kašna na straně náměstí unikát, který jen tak někdo nemá, tak proč o něj přijít.

Stanislav Frank z Kaplice by proti přemístění kašny v podstatě nebyl, ale pouze za určitých podmínek. „Činnost zastupitelstva města sleduji dlouhé roky a velice negativně hodnotím, jak zachází s penězi. Proti kašně nejsem, ať tam postaví třeba tři, ale teprve poté, až budou udělány podstatné věci pro lidi. To, co lidé potřebují, aby nám mladí lidé z města neutíkali," řekl  důrazně. „To znamená – lidi potřebují bazén, plánovala se tu víceúčelová hala, není z ní nic. Máme tady šikovné děti, které nemají v rámci některých druhů sportů kloudně kde sportovat. Je třeba myslet na mladé, na jejich potřeby, vybudovat například in-line dráhy a podobně. A pak ať se dělají takové věci, jakými je třeba úprava náměstí, která bude stát miliony."

Kamenná kašna pochází z roku 1646 a na severní stranu náměstí byla pravděpodobně umístěna za druhé světové války, aby uprostřed bylo dost místa pro velké vojenské nástupy. Čili zdroj vody pro kašnu vězí uprostřed. Vodovodní potrubí už není v dobré stavu, je popraskané, stejně tak potřebuje renovaci i sama kašna. Vzhledem k rekonstrukci náměstí se tedy nabízí, přestěhovat ji zpátky do středu. O přemístění kašny se ve městě debatuje už od roku 1996, kdy byla na toto téma vyhlášena pro obyvatele Kaplice anketa. Následující roky se rekonstrukce náměstí připravovala a město se především několikrát snažilo získat na renovaci náměstí dotaci. Ovšem neúspěšně. Investici tedy bude hradit pouze ze svých zdrojů.

„Bude to stát zhruba něco přes šest milionů korun," řekl starosta Pavel Talíř. „Předpokládáme, že náměstí bude hotové do konce listopadu. Přívod vody do kašny se bude také rekonstruovat, čili vše včetně přípojky vody do kašny."