VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zanedlouho budou na stejném poplatku i jinde

Kaplice – Problematiku kolem likvidace komunálního odpadu  vysvětluje starosta Kaplice Pavel Talíř.

16.11.2012 1
SDÍLEJ:

Kaplice. Foto: Deník/ Zuzana Kyselová

Jak vnímáte petici proti navýšení poplatků za odpad ve městě? Je opravdu nutné, aby obyvatelé Kaplice platili za odpad nejvíc v okrese?

O existenci petice vím z doslechu. Teď to vypadá, že se v Kaplici bude platit nejvíc, ale já jsem přesvědčený, že do roka či dvou let budou na tisícikoruně všechna města. To je jenom o odvaze, kdo do toho půjde první. Stát sice stanovil, že se může za odpad vybírat maximálně 1000 korun, ale původně v Parlamentu ležel návrh na zhruba  1250 korun na osobu. Tolik totiž podle výpočtů stojí v republice likvidace odpadu na občana. Města samozřejmě likvidaci odpadu doplácí, protože podle zákona je původcem odpadu město, i když ve skutečnosti jsou to jeho obyvatelé. A město se musí o ten odpad nějakým způsobem postarat. Protože by ale poplatek 1250 korun byl pro občany moc velký náraz, když se x let platila maximálně pětistovka a nijak se ta částka nevalorizovala, stanovila se maximální částka jenom tisíc korun.
My ale pochopitelně dobře víme, jaké má město náklady na likvidaci odpadu. Navíc provozujeme skládku odpadu, která leží mimo náš katastr a tak z ní platíme nemalé poplatky obci Malonty. Je třeba si uvědomit, že zatímco občané stále platili za odpad  pětistovku, všechny náklady šly dramaticky nahoru. PHM, mzdy, všechny energie atd. Město Kaplice stojí likvidace odpadu zhruba 11 milionů korun. Tři a půl milionu jsme vybírali od občanů. Když zdražíme o sto procent, vybereme od nich sedm milionů korun a ještě pořád musí město přibližně tři miliony doplácet. Nicméně to už je přijatelné.

Naznačil jste, že jste mohli při snižování výdajů města postupovat i jinak…

Ano. Třeba zvýšit daň z nemovitostí, ta je celá příjmem města. S tou jsme však nehýbali. To postihlo jenom obyvatele osad, kterým se srovnala daň z nemovitostí s městem.  Ti tedy mají o sto procent vyšší daň než mívali.  Nebo jsme to mohli vyřešit tak, že bychom zdražili vodné a stočné a prostřednictvím ČEVAKu by město ty peníze dostalo.  Pochopitelně se všechny varianty propočítávaly. Vybrali jsme tu nejschůdnější a nejlepší pro občany.
Se zastupiteli jsme došli k závěru, že zvyšovat každoročně poplatky za odpad o menší částky není řešení a jediným výsledkem bude, že občany naštveme rok co rok. Tak jsme se rozhodli to učinit jednorázově.

Odpůrci tvrdí, že takto se objem odpadu produkovaný občany nesníží a proto je jedině správné, aby každý platil pouze za to, co vyprodukuje.

Odpad prostě produkují všichni, protože všichni nakupují a tudíž nosí domů obaly. Někdo tvrdí , že vyprodukuje popelnici za půl roku. Ano, protože to roznosí po kontejnerech, co stojí po městě. Je třeba si vzít tužku a papír a počítat. Třeba jenom obaly od mléka.
Ale je třeba se na to podívat  z jiné strany. Na to, nakolik občany denně zatěžuje zbavit se odpadů.  Mají bezstarostnou likvidaci,  vysypou ho jen do kontejneru a dál se o něj nestarají. To stojí každého přibližně tři koruny denně, když vydělí 1000 Kč  365 dny. Vezměte si třeba kuřáky. To se mi stalo zrovna minulý týden. Pustil se do mě pán a když dokouřil, vzal cígo a hodil ho do prostoru. ´Pane, tak tohle musíte uklidit,´ řekl jsem mu. ´To je také nepořádek. Teď jste právě odhodil tři koruny. Počítejte. Krabičku cigaret za dejme tomu 60 korun vydělte 20 cigaretami.. A kolik stojí likvidace odpadu? Také tři koruny.´ Je to hodně, nebo málo?
Jak platit jenom podle množství vyprodukovaného odpadu na sídlišti, kde jsou kontejnery? Jak to tam budeme rozpočítávat? Na venkově to každý ví, kolik vyprodukuje. Ale tady máme bytové domy a do těch kontejnerů to nedávají jenom lidé z patřičného domu,  ale házejí tam odpadky i jiní, co tam třeba zastaví autem.
Zásadní je, že máme sběrný dvůr, kde mohou občané města ukládat odpad zadarmo. Což se třeba jinde platí. Tady vybourají jádro, dovezou odpad do dvora a město to uklidí. Ale bohužel, tohle všechno se musí zaplatit, to si musí lidé uvědomit.

Občané poukazují také na to, že v Kaplici bydlí spousta lidí, co tu nejsou trvale hlášeni, a tím pádem nemusí za odpad platit nic.

To mají pravdu. Proto se snažím tlačit na poslance, aby se toto změnilo a platil status trvalého či přechodného bydliště a žádné výjimky. Tito lidé, kteří tu bydlí v nájmech, jej platí sice vlastníkovi bytu, který platí odpad pouze sám za sebe a přitom v tom bytě bydlí třeba pět i více lidí.  Stejně tak máme  x lidí přihlášených na obci, protože nemají bydliště. Ti taky za odpad neplatí ani korunu, přitom je tu potkáváme dnes a denně.

Nicméně až petici obdržíte, budete se jí zabývat?

Peticí se samozřejmě zabývat budeme, ale nevím, jestli to bude k něčemu platné. Bohužel lidé většinou nechtějí slyšet názory druhé strany.

Autor: Zuzana Kyselová

16.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 500 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Uklízeč/ka - vzdělání základní. Pracoviště Srnín. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.8.2018, dělené směny. Mzda od 12.500,-- -13.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: úklid prostor firmy, dopravních prostředků zaměstnavatele - podlah, oken, sedadel čalounění interiéru apod. Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Keliš David, e-mail: david.kelis@railbus.cz.. Pracoviště: Rail bus s.r.o. - pracoviště srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: David Keliš, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeč/zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Svářeč/zámečník - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup dle dohody, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná (jedná si o noční provoz). Mzda 25.000,-- - 35.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: svařování metodou CO2, čtení výkresové dokumentace. Zaměstnanecké výhody: 13. a 14. mzda, týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, závodní stravování, příspěvek na dopravu či bydlení. Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Vendlová Zuzana, tel.: 380 386 784, e-mail: zuzana.vendlova@engel.at, osobně: Českobudějovická č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Ověřeno dne 4.7.2018.. Pracoviště: Engel strojírenská spol. s r.o., Českobudějovická, č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Informace: Zuzana Vendlová, +420 380 386 784.

Výroba - Výroba Správci objektů 75 Kč

Správci objektů Kustod, kustodka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kustod, kustodka - vzdělání základní. Pracoviště Kleť - vyhlídková rozhledna. Dohoda o provedení práce, nástup ihned, prac. doba jednosměnná. Odměna od 75,-- Kč/h hrubého. Jedná se o klidnou práci - komunikace s návštěvníky, kontrola vystavovaných sbírek a vstupenek. Práce v denních 8mi hodinových směnách od 9:00 hod. - 17:00 hod. Brigáda je vhodná i pro studenty. Vlastní možnost dopravy výhodou. Kontakt: Klímová Lída, tel.: 602 143 055, e-mail: lidaklimova@seznam.cz.. Pracoviště: Judr. ladislav faktor - radio faktor - pracoviště kleť, 382 03 Křemže. Informace: Lída Klímová, +420 602 143 055.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 15 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Strojírenský dělník - kovodělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Strojírenský dělník - kovodělník - vzdělání základní. Pracoviště Zdíky. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná. Mzda od 15.200,-- - 20.000,-- Kč hrubého. Jedná se o fyzicky náročnou manuální práci. Kontakt: p. Popritac, tel.: 774396466 (každý pracovní den od 13:00 hod. - 14:00 hod.). Ověřeno 22.5.2018.. Pracoviště: ..popritac s.r.o., 382 41 Kaplice 1. Informace: Popritac, +420 774 396 466.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Helena Žípková (na snímku) darovala do Kabelkového veletrhu Deníku bižuterii.

Do redakce donesla tašku bižuterie

Ilustrační foto

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Pomozte policii. Někdo z auta ukradl osm jízdních kol

Český Krumlov - Českokrumlovští policisté řeší velkou krádež. Ze středy na čtvrtek v době od středečních 18.30 hodin do 8.30 hodin druhého dne zmizela kola z auta zaparkovaného na parkovišti P2 Pod Poštou v Českém Krumlově.

Kabelkový veletrh letos již popáté

Tisíce a tisíce kabelek a dětských knih. Stovky kousků bižuterie, šátků a kravat. To vše prošlo čtyřmi ročníky Kabelkového veletrhu pořádaného regionálním Deníkem v českobudějovickém IGY Centru.

Centrum Suchdolu zdobí medonosné květiny

Suchdol nad Lužnicí – Po dokončení kompletní stavební rekonstrukce náměstí bylo potřeba vrátit do středu města zeleň.

Doklady nyní policisté zvětší třicetkrát

České Budějovice – Až třicetkrát si můžou policisté z jihočeské cizinecké policie zvětšit doklad, když potřebují zkontrolovat jeho platnost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT