Možná rozčarování vyvolané dosavadním průběhem jednání o rozdělení pozic na kaplické radnici, možná jen jiné osobní důvody stojí za rozhodnutím Jaroslavy Valtrové vzdát se svého křesla v zastupitelstvu.

Rozhodnutí rezignovat na post zastupitelky navzdory značné přízni voličů, kteří jí v nedávných komunálních volbách dali 664 hlasů, potvrdila Jaroslava Valtrová Deníku v úterý. „Vedly mě k tomu osobní důvody,“ odmítla být konkrétnější.

Na místo Jaroslavy Valtrové, která v kaplickém zastupitelstvu působila už v uplynulých čtyřech letech a do letošních voleb šla jako nestraník na kandidátní listině Věcí veřejných, nastoupí první náhradník z téže kandidátky Pavel Tuscher.

Ten je podle svých slov v komunální politice úplným nováčkem. „Nevím, co mě čeká,“ připustil. „Samozřejmě mám jistou ideu, ale jsem si vědom toho, že skutečnost může být trochu jiná. Ovšem kvůli tomu, abychom se dostali do zastupitelstva, jsme do voleb šli, a když jsem byl náhradníkem, do křesla v zastupitelstvu usednu,“ potvrdil v úterý Pavel Tuscher.

Novopečený zastupitel má také jasno v tom, jaké cíle by svou prací v komunální politice chtěl naplnit. „Cíle, které obsahuje programové prohlášení naší strany, nepovažuji za prázdné fráze, proto se je budu snažit naplnit,“ dodal Pavel Tuscher.

Voliči rozhodli, poslední slovo ale mají politici

Kdo ovládne kaplickou radnici na příští čtyři roky? Jak se zdá, jednání mezi uskupeními a stranami, které mají své zástupce v nově zvoleném zastupitelstvu, stále nejsou u konce. A podle ohlasů, jež zaznívají ze zákulisí místní politické scény, nemá vítěz voleb, tedy strana Věci veřejné, křeslo starosty jisté.

Bez ohledu na současný stav povolebních vyjednávání či jejich dosavadní či možný budoucí průběh se Deník pokusil naznačit možné varianty koalic, které by mohly v nadcházejícím volebním období ovlivňovat další směřování druhého největšího města v regionu.

Kaplické zastupitelstvo má celkem 21 členů. Nejsilnější pozici v něm po letošních komunálních volbách mají Věci veřejné s pěti mandáty, po třech křeslech obsadí kandidáti SNK – Evropští demokraté, ČSSD a KSČM. Dvě křesla zbudou na křesťanské demokraty, stejný počet míst obsadí občanští demokraté a kandidáti uskupení Změna 2010. S jedním mandátem se pak musejí spokojit zástupci hnutí Nezávislí.

Poměrná rozdrobenost kaplického politického spektra nabízí množství variant a kombinací povolebního uspořádání.

Varianta číslo 1

Široká koalice: VV, ČSSD, ODS, SNK–ED, ZMĚNA 2010 (15 mandátů)

Zřejmě jedině tato široká koalice by v Kaplici umožňovala pohodlné vládnutí bez nutnosti bojovat o každý hlas. Jsou v ní zastoupeny strany, které u kaplických voličů bodovaly nejvíce, s výjimkou KSČM. Lídr vítězných Věcí veřejných (VV) Libor Lukš totiž po volbách Deníku řekl, že se zástupci VV snaží jednat v širokém spektru, ovšem už ze samotné podstaty Věcí veřejných je prý možné si odvodit, koho kandidáti VV za potencionálního koaličního partnera nepovažují.

Z vyjádření předsedy strany Radka Johna, který se po květnových parlamentních volbách nechal slyšet, že Věci veřejné nebudou součástí vládní koalice s KSČM, ani nebudou ve vládě s její tichou podporou, si lze odvodit, že ani kapličtí zastupitelé zvolení za Věci veřejné s komunisty coby s koaličními partnery nepočítají.

Varianta číslo 2

Koalice změny: VV, ZMĚNA 2010, NEZÁVISLÍ, KDU–ČSL (10 mandátů)

Průhlednost řízení města, lepší komunikace s veřejností či zefektivnění práce městské policie. I z těchto programových priorit je patrná touha po změně v některých oblastech řízení města, s níž vyhráli volby kandidáti za Věci veřejné. V jejich snažení je hodlají podpořit i zástupci uskupení Změna 2010.
„K lidem z Věcí veřejných máme názorově velmi blízko a představují pro nás skutečnou změnu,“ zdůvodnil svůj postoj lídr Změny 2010 Radek Brůžek.

Koalice jím vedeného uskupení a Věcí veřejných se tak přímo nabízí. Sedm mandátů, které by spolu daly dohromady, by však na ovlivňování chodu města nestačilo. Nabízí se tak ještě možná podpora nově utvořeného hnutí Nezávislí, jehož představitelem je Jiří Havelka, jenž do minulých komunálních voleb šel v jednom uskupení právě s Radkem Brůžkem, případně křesťanských demokratů, kteří se programově s výše uvedenými uskupeními zásadně nerozcházejí. I tak by ale tato koalice mohla počítat pouze s deseti jistými hlasy, a tak by si musela vyjednat tichou podporu alespoň jednoho dalšího zastupitele z jiné strany či uskupení.

Varianta číslo 3

Jistější koalice změny : VV, SNK–ED, ZMĚNA 2010, NEZÁVISLÍ (11 mandátů)

Obdoba předchozí Koalice změny s tím rozdílem, že zastupitelé zvolení za SNK – Evropští demokraté by tomuto seskupení narozdíl od křesťanských demokratů zaručili potřebnou většinu v zastupitelstvu. Byť je to většina těsná.

Problematickou složkou v tomto kvartetu by však mohlo být SNK–ED, vůči jehož představitelům byli nynější zástupci Věcí veřejných během uplynulého volebního období v opozici. Za SNK–ED však do současného zastupitelstva usedly dvě nové zastupitelky, které by do vzájemných jednání o koaliční spolupráci mohly vnést svěží vítr.

Svědčí o tom i slova jedné z nich, Jiřiny Kostkové: „Nenechám se nikým ovlivňovat, chci hlasovat sama za sebe. Jsem politikou nedotčená, takže jsem stále v situaci, kdy se každému mohu podívat do očí.“

Varianta číslo 4

Stabilní koalice: ČSSD, ODS, KSČM, SNK–ED a KDU–ČSL (13 mandátů)

Varianta, která nepočítá s účastí vítěze voleb na řízení města, není podle některých ohlasů z kaplického politického zákulisí až tak nereálná. V této stabilní koalici, jež by mohla vládnout pohodlnou většinou 13 hlasů v 21členném zastupitelstvu, by si pravidla hry zřejmě diktovaly ČSSD, KSČM a SNK – Evropští demokraté coby nejsilnější členové této vládnoucí pětky. Je ovšem otázkou, zda by všichni zástupci středových či pravicově orientovaných stran dokázali tolerovat paktování s levicovým křídlem reprezentovaným sociálními demokraty a komunisty.