VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaplická zastupitelka za Věci veřejné rezignovala

Kaplice - Jaroslava Valtrová se vzdala mandátu, jenž získala za vítěznou stranu Věci veřejné.

3.11.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Možná rozčarování vyvolané dosavadním průběhem jednání o rozdělení pozic na kaplické radnici, možná jen jiné osobní důvody stojí za rozhodnutím Jaroslavy Valtrové vzdát se svého křesla v zastupitelstvu.

Rozhodnutí rezignovat na post zastupitelky navzdory značné přízni voličů, kteří jí v nedávných komunálních volbách dali 664 hlasů, potvrdila Jaroslava Valtrová Deníku v úterý. „Vedly mě k tomu osobní důvody,“ odmítla být konkrétnější.

Na místo Jaroslavy Valtrové, která v kaplickém zastupitelstvu působila už v uplynulých čtyřech letech a do letošních voleb šla jako nestraník na kandidátní listině Věcí veřejných, nastoupí první náhradník z téže kandidátky Pavel Tuscher.

Ten je podle svých slov v komunální politice úplným nováčkem. „Nevím, co mě čeká,“ připustil. „Samozřejmě mám jistou ideu, ale jsem si vědom toho, že skutečnost může být trochu jiná. Ovšem kvůli tomu, abychom se dostali do zastupitelstva, jsme do voleb šli, a když jsem byl náhradníkem, do křesla v zastupitelstvu usednu,“ potvrdil v úterý Pavel Tuscher.

Novopečený zastupitel má také jasno v tom, jaké cíle by svou prací v komunální politice chtěl naplnit. „Cíle, které obsahuje programové prohlášení naší strany, nepovažuji za prázdné fráze, proto se je budu snažit naplnit,“ dodal Pavel Tuscher.

Voliči rozhodli, poslední slovo ale mají politici

Kdo ovládne kaplickou radnici na příští čtyři roky? Jak se zdá, jednání mezi uskupeními a stranami, které mají své zástupce v nově zvoleném zastupitelstvu, stále nejsou u konce. A podle ohlasů, jež zaznívají ze zákulisí místní politické scény, nemá vítěz voleb, tedy strana Věci veřejné, křeslo starosty jisté.

Bez ohledu na současný stav povolebních vyjednávání či jejich dosavadní či možný budoucí průběh se Deník pokusil naznačit možné varianty koalic, které by mohly v nadcházejícím volebním období ovlivňovat další směřování druhého největšího města v regionu.

Kaplické zastupitelstvo má celkem 21 členů. Nejsilnější pozici v něm po letošních komunálních volbách mají Věci veřejné s pěti mandáty, po třech křeslech obsadí kandidáti SNK – Evropští demokraté, ČSSD a KSČM. Dvě křesla zbudou na křesťanské demokraty, stejný počet míst obsadí občanští demokraté a kandidáti uskupení Změna 2010. S jedním mandátem se pak musejí spokojit zástupci hnutí Nezávislí.

Poměrná rozdrobenost kaplického politického spektra nabízí množství variant a kombinací povolebního uspořádání.

Varianta číslo 1

Široká koalice: VV, ČSSD, ODS, SNK–ED, ZMĚNA 2010 (15 mandátů)

Zřejmě jedině tato široká koalice by v Kaplici umožňovala pohodlné vládnutí bez nutnosti bojovat o každý hlas. Jsou v ní zastoupeny strany, které u kaplických voličů bodovaly nejvíce, s výjimkou KSČM. Lídr vítězných Věcí veřejných (VV) Libor Lukš totiž po volbách Deníku řekl, že se zástupci VV snaží jednat v širokém spektru, ovšem už ze samotné podstaty Věcí veřejných je prý možné si odvodit, koho kandidáti VV za potencionálního koaličního partnera nepovažují.

Z vyjádření předsedy strany Radka Johna, který se po květnových parlamentních volbách nechal slyšet, že Věci veřejné nebudou součástí vládní koalice s KSČM, ani nebudou ve vládě s její tichou podporou, si lze odvodit, že ani kapličtí zastupitelé zvolení za Věci veřejné s komunisty coby s koaličními partnery nepočítají.

Varianta číslo 2

Koalice změny: VV, ZMĚNA 2010, NEZÁVISLÍ, KDU–ČSL (10 mandátů)

Průhlednost řízení města, lepší komunikace s veřejností či zefektivnění práce městské policie. I z těchto programových priorit je patrná touha po změně v některých oblastech řízení města, s níž vyhráli volby kandidáti za Věci veřejné. V jejich snažení je hodlají podpořit i zástupci uskupení Změna 2010.
„K lidem z Věcí veřejných máme názorově velmi blízko a představují pro nás skutečnou změnu,“ zdůvodnil svůj postoj lídr Změny 2010 Radek Brůžek.

Koalice jím vedeného uskupení a Věcí veřejných se tak přímo nabízí. Sedm mandátů, které by spolu daly dohromady, by však na ovlivňování chodu města nestačilo. Nabízí se tak ještě možná podpora nově utvořeného hnutí Nezávislí, jehož představitelem je Jiří Havelka, jenž do minulých komunálních voleb šel v jednom uskupení právě s Radkem Brůžkem, případně křesťanských demokratů, kteří se programově s výše uvedenými uskupeními zásadně nerozcházejí. I tak by ale tato koalice mohla počítat pouze s deseti jistými hlasy, a tak by si musela vyjednat tichou podporu alespoň jednoho dalšího zastupitele z jiné strany či uskupení.

Varianta číslo 3

Jistější koalice změny : VV, SNK–ED, ZMĚNA 2010, NEZÁVISLÍ (11 mandátů)

Obdoba předchozí Koalice změny s tím rozdílem, že zastupitelé zvolení za SNK – Evropští demokraté by tomuto seskupení narozdíl od křesťanských demokratů zaručili potřebnou většinu v zastupitelstvu. Byť je to většina těsná.

Problematickou složkou v tomto kvartetu by však mohlo být SNK–ED, vůči jehož představitelům byli nynější zástupci Věcí veřejných během uplynulého volebního období v opozici. Za SNK–ED však do současného zastupitelstva usedly dvě nové zastupitelky, které by do vzájemných jednání o koaliční spolupráci mohly vnést svěží vítr.

Svědčí o tom i slova jedné z nich, Jiřiny Kostkové: „Nenechám se nikým ovlivňovat, chci hlasovat sama za sebe. Jsem politikou nedotčená, takže jsem stále v situaci, kdy se každému mohu podívat do očí.“

Varianta číslo 4

Stabilní koalice: ČSSD, ODS, KSČM, SNK–ED a KDU–ČSL (13 mandátů)

Varianta, která nepočítá s účastí vítěze voleb na řízení města, není podle některých ohlasů z kaplického politického zákulisí až tak nereálná. V této stabilní koalici, jež by mohla vládnout pohodlnou většinou 13 hlasů v 21členném zastupitelstvu, by si pravidla hry zřejmě diktovaly ČSSD, KSČM a SNK – Evropští demokraté coby nejsilnější členové této vládnoucí pětky. Je ovšem otázkou, zda by všichni zástupci středových či pravicově orientovaných stran dokázali tolerovat paktování s levicovým křídlem reprezentovaným sociálními demokraty a komunisty.

Autor: Martin Tröster

3.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 30 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zubní lékař - vzdělání vysokoškolské. Pracoviště Dolní Dvořiště. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. zkrácený, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 30.000,- až 40.000,- Kč hrubého. Kontakt: 380 324 252 p. Šandová, info@zahnprothetik.cz. Ověřeno dne 15.3.2018.. Pracoviště: "" mudr. bruna v.o.s. "", 382 72 Dolní Dvořiště. Informace: Pavlína Šandová, +420 380 324 252.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 24 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Všeobecná sestra - vzdělání středoškolské. Pracoviště Kaplice. Pracovní poměr na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba nepřetržitá. Mzda od 24.000,-- - 35.000,-- Kč hrubého dle praxe. Náplň práce: provádění komplexní specializované péče o uživatele, usměrňování odborné činnosti, monitorování a vyhodnocování potřeb uživatele, asistence při diagnostických a léčebných výkonech, zavádění standardních ošetřovatelských plánů do praxe. Požadujeme: bezúhonnost (dle § 79 odst.2 a 3 zákona 108/2006 Sb.) , zdravotní způsobilost, odbornou způsobilost - dosažené vzdělání SZŠ, VOŠ, VŠ, registrovaná sestra pracující bez odborného dohledu dle zákona č. 96/2004 Sb..Znalost zákona 108/2006 Sb., 48/1997 Sb. Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, zázemí stabilního zaměstnavatele, podpora odborného růstu. Nástup do nově, moderně vybaveného Domova pro seniory v Kaplici, stabilní zázemí organizace s více, jak dvacetiletou tradicí. Práce v dynamickém kolektivu. Kontakt: Mgr. Vladimíra Holczerová, tel.: 602 193 210 (po-pá od 8:00 hod. - 15:00 hod.), e-mail: podatelna@domovkaplice.cz.. Pracoviště: Domov pro seniory kaplice, Míru, č.p. 366, 382 41 Kaplice 1. Informace: Vladimíra Holczerová, +420 602 193 210.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu výrobků z kamene Strojník I. II. a III. st. drcení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strojník I. II. a III. st. drcení - vzdělání vyučení. Řidičský průkaz sk B, čistý trestní rejstřík. (výhodou ŘP skupiny C+E s profesním průkazem řidiče, strojnický průkaz kolové nakladače nebo bagr). Obsluha linky odpovídá za chod drtiče I. st. drcení, třídič a pasové dopravníky. Úklid linky a základní údržbu. To stejné je i pro II. a III. st. drcení, ale bez řízení linky. Pokud by byl ŘP sk. C, bylo by navíc i skládkování vyrobeného materiálu. Pracoviště Lom Plešovice. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup ihned. Mzda 20.000,-- Kč hrubého, stravenky, 13. plat, roční odměny, různé další benefity. Kontakt: 724 043 316 p. Konopáč, miroslav.konopac@kamen-ck.cz. Ověřeno 8.3.2018.. Pracoviště: Kámen a písek, spol. s r.o. - lom plešovice, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Konopáč, +420 724 043 316.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 100 Kč

Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Číšník, servírka - vzdělání vyučení v jakémkoliv oboru, možno i absolvent, znalost AJ výhodou. Pracoviště Český Krumlov. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová (krátký, dlouhý týden). Nástup ihned. Mzda 100,-- Kč/h hrubého. Kontakt: p. Pechová, tel: 777 231 368. Ověřeno 15.3.2018.. Pracoviště: Mudr. václav pecha., Věžní, č.p. 99, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Pechová, mobil+420 777 231 368.


Centrum Fazole
9

Rodinné centrum Fazole v Písku je skutečně zdravou školou, první na jihu Čech

Ilustrační foto.

Kam se můžete o víkendu vydat na bohoslužby

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Týrané štěně Marley je statečný bojovník

Prachatice - Útok mladíka z Prachatic lidé odsuzují, podepisují petici a přispívají na léčbu psa. Odporného a brutálního útoku na čtyřměsíční štěně se dopustil čtyřiadvacetiletý Jakub z Prachatic.

V sobotu šlágr u Jordánu, doma hraje v neděli i Dynamo

Jižní Čechy - Pokud předpokládaný návrat zimního počasí neudělá podobně jako před dvěma týdny fotbalistům v kraji čáru přes rozpočet, odstartuje o tomto víkendu na jihu Čech dvěma atraktivními zápasy druholigové jaro.

AKTUALIZOVÁNO

Na léčbu štěněte lidé přispěli už přes deset tisíc korun

Prachatice - Jeden transparentní účet, kam bylo možné posílat peníze na ošetření týraného Marleyho, zřídila ve čtvrtek třiadvacetiletá majitelka salonu pro mazlíčky v Českých Budějovicích Barbora Koubová původem z Prachatic. Už v pátek ho ale ruší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT