Na konci září jich českokrumlovský úřad práce evidoval jenom 110. Přičemž z toho firmy nahlásily úřadu práce nově pouhých 50 míst.

„To jsou dost tragická čísla,“ uvedl včera vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák. „Měsíční průměr za posledních šest měsíců činí 140 volných míst. Pro srovnání – loni tento průměr vycházel 698 míst. To je obrovský rozdíl, ze kterého je vidět, že skutečně volná místa v regionu nejsou.“

Na konci září nezaměstnanost na Českokrumlovsku dosáhla 8,7 procenta. To znamená, že v regionu hledalo práci 3174 lidí. Navíc se výrazně změnilo rozložení nezaměstnanosti v regionu. Na Kaplicku vzrostla tak, že už překonala i Hornoplánsko, které v minulosti spolu s Vyšebrodskem stálo mezi mikroregiony na nejvyšší příčce nezaměstnanosti na Českokrumlovsku.

Na jedno volné místo na Českokrumlovsku připadá 28,9 uchazeče. S koncem sezony nastupuje obava, jak se nezaměstnanost v regionu bude vyvíjet dál, nicméně v zářijových číslech se závěr sezony zatím příliš neprojevil. V těch několika málo volných místech jsou totiž stále požadavky na číšníky, kuchaře, pomocné kuchaře a servírky. Kromě nich je zájem o automechaniky, krupiéry, především obchodní zástupce, ovšem objevila se i mírná poptávka po strojírenských technicích nebo šičkách.

„V září panovalo krásné počasí, což zřejmě sezonu o něco prodloužilo,“ míní Luboš Mlčák.