Trénovali pořád, i o prázdninách. Zatímco si jejich spolužáci užívali volna, oni nepolevili a až na pár dní se denně stavěli na závodní dráhy nebo docházeli do tělocvičny. A vyplatilo se. Tomáš Kratochvíl a Filip Bárta, žáci Základní školy Školní v Kaplici, přivezli z celostátního finále Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů (OVOV) zlato a bronz.

Velké finále Odznaku všestrannosti se konalo v Praze během prvního zářijového týdne pod patronací duchovních autorů tohoto projektu, olympijských vítězů Roberta Změlíka a Romana Šebrleho.
Pro mladého Tomáše Kratochvíla to nebyla vítězná premiéra. V kategorii žáků narozených v roce 2002 letos totiž už obhajoval své vítězství z loňského roku.

Jak sám dodal, chtěl by dotáhnout svá vítězství v Odznaku do šťastné trojice. „Chtěl bych to vyhrát ještě alespoň jednou," přeje si mladý Tomáš s tím, že mezi disciplínami si příliš nevybírá, ale asi nejvíce jej baví skok do dálky. Jak dodal jeho trenér Vladimír Kratochvíl, učitel i otec v jedné osobě, Tomáš vyhrál desetiboj s velkým bodovým náskokem a svým soupeřům nedal téměř žádnou šanci.

Pro Filipa Bártu začal finálový pražský desetiboj smolně. Po vyhraném běhu na 60 metrů měl bohužel nakonec smůlu ve skoku dalekém, což znamenalo velikou bodovou ztrátu na své soupeře. Ale když si člověk uvědomí, že ve svém věku třinácti let dokázal skočit 650 centimetrů, které mu sebral pouhý pěticentimetrový přešlap, je nutno smeknout před tímto výkonem klobouk.

„Byla to smůla, ale i poučení," rozdělil se Filip Bárta s Českokrumlovským deníkem o své zážitky. „Vloni jsem závod vyhrál a chtěl bych to dokázat ještě jednou," dodal s tím, že jako svoji další budoucnost vidí i studium na Gymnáziu olympijských nadějí. V Praze to ani po nepovedené dálce nevzdal. Po každé další disciplíně stoupal v pořadí stále výš a výš. V konečném součtu bodů žáků narozených v roce 2000 nakonec skončil na třetím místě.
Třetím reprezentantem školy byl podle Vladimíra Kratochvíla Vojtěch Čutka. „Ten si sice z republikového finále nepřivezl žádný cenný kov, ale své soupeře náležitě  potrápil a za své výkony se v žádném případě nemusel stydět," sdělil Vladimír Kratochvíl a dodal, že  ke hladkému průběhu závodů  přispělo nejen hezké počasí, ale hlavně  dokonalá organizace.

Do Odznaku všestrannosti se v letošním roce zapojilo neuvěřitelných 190 000 žáků základních škol z celé České republiky. Na republikové finále se z tohoto počtu probojovalo něco přes 600 závodníků. To jasně ukazuje, že medaile, které doputovaly z Prahy do Kaplice, jsou zasloužené.
V době, kdy ze škol slýcháme spíše stesky nad tím, jak tělocvik říká dětem čím dál tím méně, hovoří uvedená čísla, ale i snaha dětí, výmluvně.

„Kluci měli během prázdnin možná tak pět dní volno. Buď jsme chodili na stadion, nebo do tělocvičny. Kromě víkendů trénují prakticky pořád," ohodnotil svěřence Vladimír Kratochvíl. Dobré je dodat, že i on se věnoval mladým závodníkům ve značné části svého volna.
V Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů mají děti za úkol co nejlépe zvládnout běh na 60 metrů, skok do dálky z rozběhu, hod dvoukilovým medicinbalem obouruč přes hlavu vzad, shyby na šikmé lavičce, kilometrový běh a další disciplíny.

Podle Vladimíra Kratochvíla je už několik žáků kaplické školy Školní držiteli zlatého a diamantového odznaku. Do finále se jim podařilo probojovat už vloni a letos už se děti nemohly dočkat, až budou v Praze. Je to pro ně i odměna za celoroční tréninkovou píli. Těší se jak na závody, tak i na doprovodné akce.