Zjistit, jak vypadá průměrka neboli klupna, kterou voraři na Kaplicku používali k měření průměru klád, anebo vochle, tedy nástroj, jímž se ze lnu odstraňovalo pazdeří, mohou od tohoto týdne návštěvníci historické expozice Kaplicka v bývalém objektu domu dětí a mládeže v Kostelní ulici. Výstavu věnovanou tradici poštovnictví v Kaplici a také významu rodu Rožmberků pro náš region totiž vystřídaly exponáty připomínající především život venkovského obyvatelstva na Kaplicku.

„Připravili jsme exponáty vztahující se k dřevařské výrobě. Snažili jsme se ukázat především to, co si lidé vyráběli doma, tedy například dřeváky, měchačky, ale také nástroje na zpracování lnu,“ popsal Václav Hajer z Kulturního a informačního centra v Kaplici. Doplnil, že ve druhé části výstavy zůstala zachována připomínka rodu Rožmberků, neboť na listopad letošního roku připadá 400. výročí úmrtí posledního mužského potomka zmíněné šlechtické dynastie Petra Voka. „V poslední výstavní síni se ale návštěvníci vrátí zpátky k hlavnímu tématu výstavy. Nainstalovali jsme tady totiž selskou jizbu, která dokumentuje, jak venkovský lid na Kaplicku kdysi žil,“ doplnil Václav Hajer.

Tady nechybí různé kuchyňské náčiní, formy na pečení, ale ani dobové obrázky na zdech. „Snažili jsme se vše připravit tak, aby to vypadalo, že z místnosti právě někdo odešel,“ podotkl Hajer.

Hned po oficiálním otevření výstavních síní na začátku tohoto týdne si nově vystavené exponáty prohlížely desítky zájemců.

„Rádi chodíme po výstavách, a tak jsme zavítali i sem. Přestože jsme z Kaplice, v místní výstavní síni jsme zatím nebyli. Tentokrát nás ale zaujalo téma výstavy,“ uvedla Ilona Straková, jež do malého kaplického muzea zavítala spolu s dcerou Eliškou. Oběma se nejvíce líbila selská jizba, malou Elišku však zaujaly i dřevěné modely tradičních mlýnů.

Jak připomněl bývalý ředitel Kulturního a informačního centra v Kaplici Josef Sejk, původně mělo být v historické expozici letos vystaveno na dvě stě šicích strojů.

„Bohužel, nakonec jsme se s jejich majitelem nedohodli na podmínkách zápůjčky těchto strojů,“ uvedl Josef Sejk s tím, že exponáty na výstavu o životě venkovského lidu Kapličtí získali z Muzea českého venkova, jež sídlí na zámku Kačina u Kutné Hory, ale i od kaplických obyvatel a z místní farnosti.