Ani děti, které musejí adventní čas trávit na dětském oddělení českokrumlovské nemocnice, nejsou ochuzeny o pravou předvánoční atmosféru.

S cílem dát malým pacientům zapomenout na zdravotní obtíže a vykouzlit na jejich tvářích úsměvy se ve středu do nemocnice vydali studenti druhého ročníku oboru sociální pracovník českokrumlovské střední odborné školy zdravotnické, kteří dětem u rozsvíceného vánočního stromečku pod vedením učitelky Evy Kubákové zazpívali známé i méně tradiční koledy a vánoční písně.

„Snad jsme naším vystoupením alespoň trochu přispěli k tomu, že se tady děti cítí lépe, i když je jasné, že doma je doma,“ uvedl student Jiří Vítovec.

Učitelka Eva Kubáková ocenila, že přípravě vánočního vystoupení, které převedli i na oddělení následné péče a v domově důchodců, studenti obětovali i svůj volný čas.

„Koledy jsme nacvičovali v rámci hodin hudební výchovy, při výtvarné výchově, ale i mimo vyučování, žáci ještě pekli a zdobili perníčky. Je tedy vidět, že práce pro lidi je zajímá a svůj studijní obor si zvolili správně,“ nešetřila Eva Kubáková chválou.

Vystoupení si pochvalovali i samotní pacienti. „Bylo to moc pěkné. Líbilo se to i synovi, když vydržel tak dlouho téměř nehnutě sedět,“ uvedla Jana Šťastná ze Lhotky u Křemže, maminka téměř dvouletého Honzíka, jenž byl hospitalizován kvůli vysokým horečkám.

Nenastanou–li žádné komplikace při jeho léčbě, Štědrý den už stráví doma. Ne všichni ale mají to štěstí. „O vánočních svátcích se sice snažíme propouštět co nejvíce dětí domů, jestliže to jejich zdravotní stav dovolí, ale některé tu přesto zůstávají. Někdy je to devět dětí, jindy ale třeba jen jedno,“ řekla hlavní sestra dětského oddělení Eva Waldaufová.

Zdravotníci však mají snahu připravit dětem Vánoce takové, jaké slaví i doma. „Na Štědrý den podáváme pacientům, kteří nemají nařízenu nějakou dietu, smaženého kapra s bramborovým salátem, děti dostanou i vánočku a cukroví,“ popsala Eva Waldaufová.

Ani v nemocnici přitom děti nezůstanou ochuzeni o vánoční nadílku. „Pod stromeček pacientům dáváme dárky, které nám poskytnou sponzoři. Jsou to například různé knihy nebo stavebnice. Dárky od nás ale dostávají i děti, které na Štědrý den přicházejí jen na ambulantní ošetření, například aplikaci antibiotik,“ doplnila Eva Waldaufová.

Předvánoční dny na nemocničním lůžku tráví i devítiletý Pavel Kučera z Větřní. „Ani mi nevadí, že tu musím být, ale na Štědrý den už bych chtěl být rozhodně doma. Pod stromeček jsem si totiž přál autodráhu a také počítačové hry,“ řekl.