Karel Schwarzenberg vyjádřil odhodlání se dál plně podílet na vrcholové politice TOP 09 a kandidovat v příštích volbách do Poslanecké sněmovny jako lídr pražské kandidátky. Cítí se být plný energie a chuti do politického zápasu za hodnoty, kterým celý život věřil. Vzhledem   k nevratné ztrátě významné části sluchu nebude však na listopadovém volebním Sněmu TOP 09 funkci předsedy obhajovat.

„Je půvabnou shodou náhod, že k tomuto vyjádření došlo právě v Českém Krumlově," podotkl jihočeský poslanec za TOP 09 Zdeněk Bezecný. „Kdyby se v Čechách používaly šlechtické tituly, měl by Karel Schwarzenberg mezi mnohými jinými i titul krumlovského vévody. Je to proto výrok učiněný dvojnásobně příslušnou autoritou na příslušném místě."

Výsledky jednání shrnul po odjezdu Karla Schwarzenberga Martin Lobík z českokrumlovské TOP 09 a radní města Český Krumlov.

"Strana bude Karla Schwarzenberga nominovat do funkce čestného předsedy, který bude mít nejenom tu čestnou funkci, ale také udělené kompetence: lidská práva a zahraniční politiku.
Dalším zásadním sdělením je, že bude lídrem pražské kandidátky do parlamentních voleb v roce 2017, pokud nebudou mimořádné. A díky tomu, že se Karlu Schwarzenbergovi uleví s byrokracií, která je spojená s funkcí předsedy, tak začne velice intenzivně objíždět kraje, obce a města, setkávat se s lidmi jak z TOPky, tak s podporovateli a sympatizanty a lidmi obecně. Bude jim vysvětlovat dnešní situaci."

Karel Schwarzenberg ujistil, že ho v politice motivují dva lidi: prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš. Proto v politice setrvá.

Jak naznačil Miroslav Kalousek, on sám navrhne celostátnímu sněmu TOP 09 jmenovat Karla Schwarzenberga čestným předsedou strany s výkonnými pravomocemi v oblasti formulace zahraniční politiky a politiky lidských práv. Už v pondělí požádal výkonný výbor TOP 09 o podporu tohoto návrhu.

Od Jihočechů má naprostý souhlas. „Jihočeské předsednictvo TOP 09 tento návrh plně podporuje a na pozici předsedy strany bude nominovat 1. místopředsedu Miroslava Kalouska. On s Karlem Schwarzenbergem jsou zakladatelé naší strany a my jsme přesvědčeni, že v nadcházejícím nelehkém politickém období naše strana potřebuje práci obou těchto osobností," řekl předseda jihočeské TOP 09 Tomáš Bouzek.

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek Českokrumlovskému deníku odpověděl na otázky:

Jakým směrem se bude TOP 09 dál ubírat poté, co se Karel Schwarzenberg vzdá předsednictví?

Já myslím, že ze závěru dnešního výkonného výboru jasně vyplývá, že se nemění vůbec nic. Karel Schwarzenberg neodchází, Karel Schwarzenberg s námi zůstává a bude kandidovat do poslanecké sněmovny. Bude vybaven výkonnými kompetencemi té oblasti, v níž je skutečně evropskou autoritou, ať už je to zahraniční politika, nebo lidská práva. Jeho neformální autorita je taková, že jeho slovo je určující.

Ano, kdyby odešel na odpočinek, tak ta otázka by byla na místě. Ale i tak se domnívám, že by se neměnilo vůbec nic, protože strana nestojí a nepadá s tím či oním jménem, ale s ideemi, které prosazuje, ty se nemění.

Budete se ucházet o předsednictví?

Já jsem v podstatě dnes přijal nominaci, neboť je mojí povinností nominaci přijmout. Zda bude nebo nebudu zvolen, o tom rozhoduje sněm.

 Karlu Schwarzenbergovi bude v prosinci 78 let. V čele TOP 09 stál od jejího vzniku od listopadu 2009.