Už více než rok je opravena barokní kašna na českokrumlovském náměstí Svornosti. Přesněji řečeno, už více než roky by měla být opravena a měla by bezchybně fungovat.

Ale není tomu tak. „Řešíme věci týkající se určitých reklamačních nedodělků,“ okomentoval situaci starosta Luboš Jedlička s tím, že město využilo práva reklamovat některé práce.

Rekonstrukce, která stála kolem tří a půl milionu korun, sice přinesla restaurátorské očištění soch, ale i zajištění lepší statiky morového sloupu.

Aniž to kdokoliv tušil, roky hrozilo, že sloup spadne na náměstí a až samotná rekonstrukce tento problém nejen odhalila, ale hlavně vyřešila. Dále se památka dočkala vyspárování a mnoha dalších úkonů, včetně nového osvětlení.

První rána přišla zhruba před rokem, kdy kašnu narušila silná vrstva ledu během velkých mrazů. A dodnes není vyřešeno osvětlení.

Podle stavbyvedoucího Davida Mičana nejvíce trpí světla rozmístěná v zemi okolo kašny. „Nesnesou zatížení okolní dopravy a jako výrobek se neosvědčily,“ uvedl ve středu s tím, že chyba tedy není v odvedené práci, ale jednotlivých kusech.

Jenomže výměna a hlavně uhrazení nových světel nejsou nic levného. Jedno světlo vyjde podle Mičana i s odpovídajícím vybavením řádově na několik desítek tisíc korun. A světel je šest.

Stačí, aby kolem kašny projel menší nákladní vůz nebo těžší osobní auto a je zle. Dovnitř totiž začne pronikat voda.

Těsnění samotné kašny už je vyřešeno novým vyspárováním trhliny. „Kvůli silnému mrazu tady vznikla dvanácticentimetrová vrstva ledu a ta má takovou sílu, že by tomu neodolal možná ani zemní bazén,“ dodal Mičan. Tato hrozba by ale měla být už minulostí, kvůli změněné cirkulaci vody.

Více než milion dodali na opravu soukromí sponzoři.