Podle posledních výsledků revizí po zimě je veškerá technologie kašny plně funkční. „Dá se říci, že armaturní komora je suchá a že je tentokrát zhotovena správně tak, jak měla být," řekla místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová. "Dohodli jsme se, že kašnu připravíme, zkontrolujeme a podle počasí, pokud to jen trochu půjde, bude do Velikonoc napuštěna,“ shrnula.

O opravě kašny, která se neobešla bez problémů, a o tom, co kdo zaplatí, se spolu dohadují město s firmou, jež kašnu dávala do pořádku.


Dobrat se toho, kde je vlastně zakopaný pes, je dnes, po letech, velice těžké. Každá strana tvrdí už dlouhou dobu něco úplně jiného. Faktem ale zůstává, že kašna byla opravena společně s Horní ulicí, dohromady za 9,5 milionu korun. A že půl milionu na její opravu přidali i soukromí sponzoři, kteří s výsledkem spokojeni nejsou.

Dobré je také připomenout, že město převzalo stavbu s tím, že je bez závad. Ovšem všechny tehdejší revize, napuštění kašny, zkoušky technologie včetně osvětlení měly ukázat, že kašna skutečně bez závad měla být.
První větší problémy se údajně začaly objevovat až po slavnostním zahájení adventu v roce 2008, kdy část vody v kašně a technologii zamrzla.
Předjímat, zdali se město a dodavatel dohodnou, není v tuto chvíli možné. Snad ano, možná ne. Obě dvě strany jsou rozhodnuty se bránit za pomoci právníků.

Více čtěte ve čtvrtek v Českokrumlovském deníku.