Letos opravují hned dvě. Proces restaurování odhalil i zapeklité situace, které restaurátoři museli řešit. „Je to strašně náročné. Když sleduji restaurátorské práce, musím uznat, že to je něco šíleného. Dřív jsme totiž tady v celé obci měli dlažební kostky," vysvětloval starosta. „Ale jak se na nich postupně za ta léta navyšoval asfalt, zvedl se terén místy o půl až tři čtvrtě metru výše. A teď, když kašny restaurují, tak jsme zjistili, že jsou vlastně utopené v terénu. Jsou tam i schody, o kterých jsme vůbec nevěděli. Jednu z kašen jsme museli dokonce o třicet centimetrů zvednout, aby to v terénu nějak vypadalo," popisuje Martin Madej.

Restaurátoři kašnu celou rozebrali, převezli do ateliéru a očistili. Mezitím místo, na kterém stála, podbetonovali do přijatelné výšky. Teď je již kašna zpátky na svém místě.

Poměrně značné komplikace přinesl i způsob oprav kašen za minulého režimu. Tehdy většinou hrál hlavní roli pouze beton. „Kašny byly místy zcela rozebrané od kořenů stromů. Soudruzi to v minulých letech řešili tím, že když kořeny dno nějakým způsobem roztrhaly a kašna začala téct, zalili to celé jednoduše betonem," upřesňuje Martin Madej.

Rekonstrukce kašen je složitá práce, ale i přesto je starosta Martin Madej optimistický: „Uvidíme, jak jim to půjde, ale já myslím, že letos v kašnách určitě bude voda. Zvenku nebudou ještě zcela dokončené, ale voda z nich letos poteče." Kašny by měly být hotové do října. „Ale možná to stihneme i dřív, protože už teď to vypadá celkem solidně," dodává starosta Martin Madej. Druhá kašna rozebrat nešla a tak budou terénní rozdíly řešit příští rok při rekonstrukci parku. Tehdy začne i další fáze rekonstrukce zbylých kašen. „Záleží to na tom, jestli k nám bude ministerstvo kultury vstřícné, jako doposud," doufá starosta.

Kašny jsou totiž opravovány díky Programu regenerace městských památkových zón. Obec tak získá dotaci ve výši sto procent a zaplatí pouze 21 procent DPH.

„Nám, jako obci, stát DPH z těchto věcí nevrací, ale pořád je to krásné, že zaplatí skoro těch 80 procent," pochvaluje si starosta.
Rekonstrukce kašen vyjde ročně na 700 tisíc korun, což je částka, kterou by si obec ze svého rozpočtu nemohla dovolit sama zaplatit.