Ani před týdnem utonulý vodák nebyl pro některé své následovníky dostatečným varováním.

Podle těch otrlejších je sjízdnost Vltavy takzvaně v pohodě, ale nikoliv pod vlivem alkoholu. „My jsme tady také zažili, že nás naháněli policajti, abychom do vody nelezli. Utíkali jsme jim po břehu až jsme jim utekli,“ uvedl na začátku víkendu Jan Fíla z Prahy, jeden z těch, kteří Vltavu sjíždějí i při osmdesáti kubících za vteřinu.

„Řeka je skvělá, je šestkrát rychlejší, jede to samo. Sice jsme ztratili jednoho člověka z posádky, který to nevydržel psychicky, ale jedeme dál,“ shrnul s ukázal na nedaleko stojící dívku, která však odmítala jakoukoliv komunikaci.

Pak už jen v centru Českého Krumlova naskočili do raftu letěli dál.

Je to o zodpovědnosti či nezodpovědnosti, míní starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička. „Pokud na břehu potkám učitele, který s sebou má čtyřicet dětí a který říká: Přece jim nezkazím výlet? Tak to už člověk jenom žasne nad tím, jak v takové situaci někdo přemýšlí,“ dodal Jedlička.

Vodáctví je sport a měl by se umět, voda je živel a má svoji sílu nejen na povrchu, ale i pod hladinou.

Požadavek jakési regulace množství vodáků na Vltavě, ale i jiných řekách, se vynoří vždy buď v souvislosti s jejich obrovským množstvím na řece nebo v souvislosti v velkou vodou.

Stal se také jedním z debatních témat předvolebního setkání všech zástupců politických stran na podzim 2008 v českokrumlovském divadle. Ani tam, ani nyní se ale nikdo nedokáže dobrat nějaké regulační možnosti.

Ani státní ani městská policie nemají při zakazování nebo omezování plavby žádné zákonné páky. Samotná města či obce také ne. „Snad možná Povodí Vltavy by mohlo nějakou regulaci zavést,“ naznačil starosta Luboš Jedlička s tím, že určitá omezení jsou uplatněna u kotvišť velkých lodí.

Jenomže ani Povodí ústy své mluvčí Petry Krainové na vodáky nestačí. „Povodí nemá možnost regulovat plavbu na vodním toku. K užívání povrchových vod k plavbě není třeba povolení vodoprávního úřadu,“ uvedla pro Deník Krainová.