Od slavnostního zakončení 20. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu uplynulo sotva pár hodin a ve městě už se šušká o tom, kým hlavní letošní hvězdu Plácida Dominga organizátoři trumfnou v příštím roce.

„Slyšela jsem, že by měl přijet ten nevidomý italský operní zpěvák Bocelli,“ uvedla například v neděli Zlata Dušková ze Sušice, která přes léto pracuje v Českém Krumlově.

Daleko od pravdy přitom nebyla. Jak včera potvrdila mluvčí Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov (MHF) Lucie Johanovská, s věhlasným tenoristou Andreou Bocellim dramaturgové MHF o vystoupení v Českém Krumlově skutečně vyjednávali.

„Jednání probíhala, ale termínově jsme se na příští rok nesešli,“ sdělila Lucie Johanovská. Doplnila, že jména interpretů, jejichž vystoupení by návštěvníci festivalu mohli příští rok obdivovat, prozatím dramaturgové festivalu zveřejňovat nebudou.

Za jistých okolností by se festivaloví hosté zřejmě mohli dočkat i opětovného vystoupení hlavní tváře letošního ročníku, nejrespektovanějšího operního pěvce současnosti Plácida Dominga. Soudě alespoň podle jeho vyjádření, které poskytl po sobotním koncertu v Českém Krumlově.

„Po letošním dvacátém výročí je dalším významným krokem pro organizátory festivalu blížící se pětadvacáté výročí a doufám, že při té příležitosti budu moci být v Krumlově s vámi. Ale jednadvacítka je moje šťastné číslo, tak že bych přijel třeba už za rok?“ řekl pěvec.

Co se týká výhledu do příštích ročníku MHF, jisté je tedy prozatím jen jedno. Parkoviště pod českokrumlovskou poštou se v sobotu coby koncertní plocha osvědčilo natolik, že jej organizátoři festivalu chtějí pro tento účel využívat i v budoucnu.

„Přes všechny předsudky, které kolem koncertu na tomto místě panovaly, se zmíněný prostor osvědčil a budeme jej chtít využít i při dalších ročnících,“ zmínil prezident festivalu Jaromír Boháč.

Domingo: Hrozilo, že koncert odložíme

Lehké Mistrovy indispozice si při sobotním festivalovém koncertu Plácida Dominga v Českém Krumlově všiml nejeden posluchač. I sám Maestro na závěrečné recepci poznamenal, že se obával nutnosti přesunutí koncertu na jiný termín. Nakonec ale všechno dobře dopadlo a nezaměnitelný Domingův hlas ukázal, že jeho nositel se právem pyšní titulem Král opery. A to i na prahu sedmdesátky. „Když odpočívám, rezavím. Pracovat musím. Sílu beru z vášně, které je hudba plná. Pokud něco neděláte s vášní, nikdy nikoho nepřesvědčíte. Vždyť i na krumlovském koncertu jsem se s těmi sedmi tisíci diváky cítil, jako bychom spolu byli v obýváku. Protože jsme tuto vášeň sdíleli,“ nechal se slyšet Plácido Domingo, jenž zároveň krumlovskému festivalu popřál úspěch do dalších let: „Doufám, že festival bude mít dlouhý život a že bude stále úspěšný. Dvacetileté výročí je velmi důležité, takže pojďme oslavit i pětadvacáté výročí. Doufám, že v té době budu stále ještě zpívat.“
Domingovo vystoupení zaměstnalo zdravotníky

V den koncertu Plácida Dominga, ale i při samotném Mistrově vystoupení, byli tisícovkám lidí v Krumlově připraveni pomoci zdravotníci místního oblastního spolku Českého červeného kříže. Ti v době od 14 do 23 hodin ošetřili celkem 16 osob s následujícími problémy:
-úžeh, dehydratace
-4x bolest hlavy
-2x alergická reakce, z toho 1x na kůži, 1x celková
-tržné poranění na prstu pravé ruky
-pád ze schodů, malátnost, mírná dezorientace – volána RZP
-2x poškození kůže
-řezné poranění na předloktí pravé ruky
-3x lokální popáleniny od slunce