Finanční nejistota a počítání každé koruny jsou dnes věrným doprovodem mnoha lidí, ale při začátku kalendářního roku i mnoha organizací. Zvláště těch, které jsou závislé na příjmech od státu.

„Zatím nevíme, jak budeme moci službám, které jsme rozpracovali, dostát,“ komentuje aktuální stav vedoucí českokrumlovského Streetworku Daniel Jambrikovič. „Co vím, mají se krátit peníze na sociální služby ve státním rozpočtu asi o jednu třetinu, ale zatím nám nikdo z kompetentních lidí nic konkrétního neřekl.“

Na některé projekty měl Streetwork peníze pouze do konce kalendářního roku. Aby část sociálních služeb zachoval, musí je terénní pracovníci nyní dělat v omezené míře. Podobná situace je i v českokrumlovském Centru sociálních služeb ICOS.

„Podle směrnic a podmínek má Ministerstvo práce a sociálních věcí informovat o tom, jak budou rozdělené dotace na sociální služby do konce kalendářního roku,“ konstatovala k situaci koordinátorka ICOSu Ingrid Jílková. „Podobě, jako vloni, dosud nevíme nic ani my, ani naši klienti. Není tedy jisté, zdali a do jaké míry budeme poskytovat služby v novém roce.“

Peníze, které nyní takto visí ve vzduchoprázdnu, mají hradit v Českém Krumlově osobní asistenci, právní poradenství a měly by posloužit i k rozjezdu rodinné poradny, která ve městě i regionu dlouhodobě chybí. V případě Streetworku pak posloužily například k úhradě nákladů spojených s projektem Viktorie.

Jiří Sezemský, mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí, uvedl pro Českokrumlovský deník vysvětlení: „Krátí se dotace na sociální služby ve státním rozpočtu, ale my intenzivně jednáme s Ministerstvem financí o tom, že se během roku schodek vykryje nějakým rozpočtovým opatřením.“ To znamená, že ačkoliv peněz je nyní méně a ani zatím není jasno, kdy přijdou, existuje tady příslib, že budou a jejich případný zbytek dorazí později.

„Takto to proběhlo i v roce 2008, kdy se tímto způsobem dorovnávala celkově jedna miliarda korun. Zatím ale nedokáži odpovědět, kdy přesně se tak stane,“ shrnul mluvčí Sezemský.