Pořádně zabrat dalo partě nadšenců posečení některých luk u osady Dlouhé nedaleko Velešína, aby tak zachránili chráněné orchidejovité rostliny a kosatce, které se v lokalitě zvané Jeryn vyskytují.

Tuto operaci provádějí členové velešínské organizace Českého svazu ochránců přírody pravidelně dvakrát do roka, některé plochy sečou i třikrát. A pak je potřebná každá pomocná ruka. O tomto víkendu bylo sečení obzvláště obtížné.

„Plochy sekáme většinou až v září, když už jsou všichni zpátky z prázdnin. Jenomže letos ta tráva příliš rychle a bujně roste, už jsme se sečením nemohli dál čekat,“ řekl v pondělí předseda velešínské skupiny ochránců přírody Jiří Růžička. „Sešlo se nás jenom šest. Všem, kteří přišli, moc děkuji. Sám bych to rozhodně nezvládl.“

Harmonogram sečení ploch určuje vždy botanička skupiny Jana Janáková. „Letos nám ale dala bojový úkol posíct úplně všechno, protože se drží vysoko hladina spodní vody. Sekali jsme trávu od čtvrtka do soboty, a pak už jsme jenom trávu vozili a nosili,“ podotkl s úsměvem Jiří Růžička.

Díky péči dobrovolníků, kteří musejí zlikvidovat rozmáhající se ostrou a tvrdou „skřípinu“, se v lokalitě daří vstavačům, jež fialově kvetou na jaře, kosatcům sibiřským a jiným druhům chráněných tostlin; ale také obojživelníkům, jako čolkům a žábám.

Ovšem navzdory péči ochranářů se přesto stává, že lidé vstavače trhají. „Pravděpodobně z neznalosti. Myslí si, že jde o běžnou květinu, ale ta jim stoprocentně zvadne dřív, než dojdou domů,“ poznamenal Jiří Růžička.

Semena kosatců dozrávají v září a poté je ochránci šíří do dalších vhodných lokalit.