Na velice tenkém ledu se ocitají menší kina. Jejich návštěvnost už je tak mizerná, že hůře snad být nemůže. Hřebíčkem do rakve je digitalizace, která pád kdysi navštěvovaných kulturních zařízení uspíší.

Jinými slovy, kdo nepůjde s dobou, tedy s digitalizací, může počítat jen s velmi krátkou a trpkou budoucností. Některé filmy totiž jdou do distribuce už jen v digitální podobě. Kvůli tomu se může stát, že například Oskarový film Smrt čeká všude od Kathryn Bigelow v Českém Krumlově diváci na velkém plátně neuvidí.

„Když už nemůžeme přehrát ani Oskarový film, je to vážně veliký problém. Producenti dnes točí filmy takřka jen na digitál. Je to pro ně samozřejmě výhodnější. Díky tomu nám sem v této době nepřijde zhruba 20 procent nových snímků. Horší je, že do roka už jich může být dokonce 50 procent,“ posteskl si provozovatel českokrumlovského kina Jan Jiřička.

Nemodernizovaná kina v regionu dnes zažívají nejtěžší dobu od otevření českobudějovického multikina.

„Propad je až 50 procent, což už je tragédie. Průměrná návštěvnost na jedno vystoupení spadla na 23 lidí. Za první kvartál máme tento rok na tržbách 156 tisíc korun, vloni to bylo ve stejnou dobu 315 tisíc korun. Samozřejmě to nejsou peníze, které nám zůstanou. Například 55 procent z tržeb dostane distributor. Nákladů je ale samozřejmě více,“ řekl Jiřička.

Digitalizace je podle Jiřičky jedinečná šance, jak diváky získat zpátky.

Široké využití

„Digitální kino má neskutečně možností. Není to jen o filmech. Lidé se mohou dívat klidně na přímý přenos formulí, na koncert hudební skupiny, prostě na veškeré přenosy. Škála možností je široká. Nejdůležitější ale je, že je světová premiéra ve stejný den na všech digitálních kinech. A to je přece pecka. Proč by pak lidé jezdili do multikina,“ řekl Jan Jiřička.

„Nechci se dostat do situace, že bych čekal s otevřenou dlaní, aniž bych nic neudělal. Na digitalizaci kina se chci aktivně podílet. Samozřejmě ale musí chtít i město. Nyní je opravdu aktuální řešit budoucnost kina v Českém Krumlově.“

Město Český Krumlov už jednu vizi, jak problém s kinem vyřešit, má. Kino bude nejspíš opravdu modernizované, ale nikoliv v dohledné době.

Jaký je osud kin na vesnicích?

Vesnická kina dnes nejspíš nejvíc oceňují mladí muzikanti. Ti v nich totiž našli útočiště pro tvorbu svých hudebních kompozic. Například v brložském kině má zkoušky místní bluegrassová parta s názvem Nočník. Ta zde rovnou pořádá i své koncerty.

„Jelikož už tady kino nefunguje, tak využíváme alespoň jeviště a dobrou akustiku. Také se do něj vejde zhruba sto lidí, což je naprosto ideální,“ řekl kytarista Václav Litvan.

Obdobná situace je i v Křemži. Tam svoji tvrdou muziku drtí například místní skupina Gutalax. Nad jejich zázemím ale visí otazníky, protože se městys rozhodl využití celého objektu vyřešit. „Prostory pro kapely bychom ale rádi zanechali. Uvidíme,“ ubezpečil starosta Křemže Josef Troup.

Celková změna

„Není to jenom o digitalizaci. Řešit musíme celou budovu, která je stará. Pokud tedy dojde ke změně, bude se jednat o kompletní rekonstrukci,“ řekla v úterý místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová. Z objektu kina by měla vzniknout moderní víceúčelová budova, kde by zázemí našly například různé spolky. S kinem se také počítá.

„Ale určitě ne v dnešní podobě. Úvaha byla taková, že by tam byl menší sál, který by byl vhodný spíše pro klubové záležitosti. Kapacita zhruba 200 sedaček opravdu nebude potřeba. Chtěli bychom, aby se z objektu kina stalo moderní kulturní centrum. Samozřejmě se ale jedná jen o vize. Rozhodnutí, co udělat s celou budovou, bude velmi komplikované,“ vysvětlila Zikmundová.

V každém případě se dá počítat, že do konce příštího roku zůstane kino zachováno v momentální podobě. „Současný nájemce má smlouvu do 31. prosince roku 2011. Až skončí smlouva, mělo by se nastavit něco nového. Bude to výzva pro lidi, kteří budou v té době na radnici,“ řekla Jitka Zikmundová.

Letní kina: letošní sezona a konec?

I v letošním roce budou letní kina na Českokrumlovsku fungovat. Otázkou ale je, jestli to nebude jejich poslední sezona. „Popravdě to tak vidím, že to bude jedna z posledních sezon,“ řekl provozovatel českokrumlovského letního kina Jan Jiřička.

Katem je v případě letních kin opět digitalizace. „Je problém, protože musíme promítat to, co je na filmových pásech. Jenomže výběr je stále menší. Zatím tedy nevíme, jak to pak bude,“ řekl provozovatel letního kina v Černé v Pošumaví Vladimír Rolčík.

Investovat zatím budou jen Velešínští

Skrz speciální brýle, které je doslova vtáhnou do děje trojrozměrných snímků, se na nejnovější filmové trháky budou zřejmě ještě letos moci dívat návštěvníci velešínského kina.

Ředitelka místního kulturního a informačního centra Hana Růžičková spatřuje v digitalizaci kina samá pozitiva: „Filmové hity už nebudeme nabízet se zpožděním, navíc se výrazně zjednoduší a zlevní distribuce filmů,“ zmínila.

Hlavní přínos však tkví v lákavější nabídce pro diváky, kteří za nevšedními filmovými zážitky už nebudou muset cestovat do českobudějovického multikina.

„Kromě trojrozměrných filmů budeme moci nabídnout i přímé přenosy například z divadelních představení, sportovních utkání nebo závodů Formule 1. V plánu jsou i trojrozměrné krátkometrážní výukové pořady pro školní kolektivy,“ vyjmenovala Hana Růžičková.

Své kino Velešínští zdigitalizují za předpokladu, že celkové náklady ve výši až 3,5 milionu korun zmírní dotace ze Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, odkud lze získat až 1,25 milionu korun. „Čas na podání žádosti máme do 10. května, v současné době ji připravujeme,“ potvrdila v úterý Hana Růžičková.

Kapličtí s digitalizací kina nepočítají, i přesto chtějí jeho provoz zachovat. „Plán na obnovu kina jsme již měli zpracovaný, ale aktuálně řešíme jiné problémy. Investovat musíme například do výměny oken v objektu kulturního domu kvůli dodržení hygienických norem hlučnosti,“ vysvětlil ředitel Kulturního a informačního centra v Kaplici Josef Sejk.

Kina versus DVD

Pokud modernizovat, pak jen to, co je nezbytně nutné. „Zvažujeme například výměnu křesel. Další větší investice nemají smysl, a to vzhledem k současnému vývoji. Čím dál méně lidí bude podle mě ochotných zaplatit za vstupenku do kina, když si za poloviční částku mohou film koupit na DVD,“ zmínil starosta Kaplice Ferdinand Jiskra. Doplnil, že zmodernizovaný sál kina by sloužil nejen k promítání, ale i pro účely dalších kulturních akcí.

Návštěvnost kaplického kina nyní stagnuje. „Už tři roky si držíme průměr kolem 30 diváků na jedno představení. Za rok nabízíme asi 100 filmů, přičemž 30 naplánovaných promítání musíme kvůli nízké návštěvnosti zrušit,“ vyčíslil Josef Sejk.

Podotkl, že průměrnou návštěvnost jednoho filmového představení zvedají hlavně promítání pro školy nebo seniory. I to je podle kaplického starosty důvod, proč by se ve městě mělo promítat i nadále. „Jsou zkrátka věci, které městu žádné peníze nepřinesou, ale musejí fungovat. Mezi ně patří i kino,“ dodal Ferdinand Jiskra.

S nízkou návštěvností nyní bojuje vyšebrodské kino. „Je to film od filmu různé, ale pokud přijde sto lidí, považujeme to za úspěch,“ konstatoval starosta Milan Zálešák. Vyšší Brod by podle něj potřeboval spíše multifunkční sál vhodný jak pro promítání, tak pro různá jednání a podobné akce.

ANKETA: Navštěvujete kino a kde?

Michal Marťanik, Chlum u Křemže


Do kina chodím docela rád, když na to tedy vyjde čas. To je tak jednou či dvakrát za dva měsíce. Radši chodím do větších kin. Oceňuji časovou flexibilitu filmů a široký výběr. Nemusím se fixovat na přesné datum nebo čas. V menších kinech, jako je třeba v Českém Krumlově, mě odrazuje kvalita obrazu a zvuku. To že se nedají koupit pochutiny mi vůbec nevadí. Do multikina také přicházejí filmy rychleji, i když mám dojem, že se čas, za který dorazí třeba do krumlovského kina, přece jenom zkrátil.

Helena Skopalová, Český Krumlov

Kino navštívím tak maximálně pětkrát do roka. Je to pro mě finančně náročné. V dnešní době si raději pořídím DVD s filmem. Televizi také moc nesleduji, mám raději komedie, které v televizi moc nedávají. Ale do kina jsem chtěla jít zrovna v pondělí. A bylo vyprodáno! Nejraději mám malá komorní kina, jsou pohodlná. Komfort, který se nabízí v multikinech mi nechybí. Digitalizace se mi nezdá nutná.

Lucie Jeníčková, Český Krumlov

Do multikina chodím hlavně, když se chci kouknout na 3D film. Jinak chodím do českokrumlovského kina, protože tu jsem doma a nemusím složitě cestovat. Do kina obecně chodím často a ráda.

Jan Kubík, Loučovice

Do kina chodím dvakrát do měsíce. Téměř vždy si vyberu multikino. V krumlovském kině jsem byl naposledy asi před osmi lety. Multikina mají lepší kvalitu promítání, lepší služby. Digitalizace už podle mě kina nespasí.

ANKETA: Mají kina budoucnost?

Luděk Štěpánek, ředitel KIC Horní Planá

Budoucnost kin je velice ovlivněna velkým množstvím pirátských kopií. Není žádným tajemstvím, že už při premiérách v multikinech vznikají první kopie, které rychlostí blesku letí po internetu. Dá se říci, že 14 dní po premiéře je množství kopií tak velké, že ovlivňuje návštěvnost filmu. Jistě není ani dobré pro malá kina, že všechny multiplexy mají opční právo na všechny premiéry a dva měsíce po ní.

Čili prvotní hlad po nových filmech odchytí právě oni. Na ostatní kina, jejichž počet neuvěřitelně klesá (nezbyla jich z původního počtu ani desetina), zbývá doba dva měsíce po premiéře, kdy už mnozí potencinální diváci mají svoji kopii doma. Dalším faktorem, který ovlivňuje návštěvnost a tedy bytí a nebytí kin, je uspěchaná doba a enormní zatížení lidí v produktivním věku.

Každý z nás si jistě promítne svůj den v práci, posléze nákupy, starost o děti, domácnost, a další. Málokdo se ještě potom „dokope“ k návštěvě kulturního zařízení, potažmo kina. Přesto si řekněme, že se nedá srovnat produkce filmu doma, byť v pohodlí bytu, se společenskou návštěvou kina. Ona totiž právě ta atmosféra, diváci, poznámky, nenadálý smích, to je totiž kino.

Hana Růžičková, ředitelka KIC Velešín

Je těžké předjímat, jak se situace bude vyvíjet, ale myslím, že provozovatelé kin, kteří se nezaleknou digitalizace, na trhu uspějí. Trojrozměrné promítání není jen o větším komfortu pro diváky, přináší i řadu starostí provozovatelům kin. Například je třeba změnit marketingový systém. Jestliže se s tím ale kinaři vypořádají, pak své kino neodsoudí k zániku.

Jiří Zeman, Filmový klub Český Krumlov

Budoucnost kin je skvělá. Jenom ale v případě, pokud proběhne digitalizace. V Českém Krumlově by to mělo podpořit město. Celkově by českokrumlovské kino potřebovalo rekonstrukci. Je to fakt důležitá věc. Pokud tady nebude digitalizace, kino do dvou let končí.