Českokrumlovští fanoušci kinematografie si mohou oddychnout. Zastupitelé města Český Krumlov dali zelenou digitalizaci místního kina na Špičáku.

Jedna ze základních služeb poskytované občanům je tedy zachráněna. Pokud vše půjde podle představ, čekají kino zase o něco optimističtější časy, než nabídly poslední roky, kdy návštěvnost prudce klesala. S moderní technologií totiž dokáže Český Krumlov konkurovat i českobudějovickému multiplexu.

„V pondělí na radě města znovu vypíšeme výběrové řízení na dodavatele projekční technologie kina. Všechno musí proběhnout tak, abychom měli digitalizováno do konce roku,“ uvedla včera českokrumlovská místostarostka Jitka Zikmundová.

Digitalizace je ale pouze prvním krokem k záchraně kina. Na akci za necelé čtyři miliony korun, z nichž 800 tisíc korun pokryje dotace ze Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, musí navázat další investiční akce. V první řadě je nutná rekonstrukce kotelny, která je už v havarijním stavu. Náklady se pohybují kolem dva a půl milionu korun. Dalším krokem je pak napojení klimatizace za 1200 tisíc korun.

Celkové náklady na zachování kina šplhají po odečtení dotace až k sedmi milionům korun bez DPH. „Myslím si, že jsou to zveličené výdaje. Dalo by se to udělat za menší prostředky,“ podotkl na zasedání zastupitelstva provozovatel kina Jan Jiřička. Zároveň zmínil, že po rekonstrukci kina volal už před šesti lety. „Město k tomu ale cestu nenašlo. Stejně tak v roce 2009, kdy jsme na radě požadovali digitalizaci kina. Tehdy jsme mohli dostat dotaci 1 200 tisíc korun. Bylo to však odloženo. Proč? To nevím.“

Budova kina byla postavena v roce 1976 v rámci takzvané Akce Z. Do dnešní doby se zde žádná rekonstrukce či přestavba nekonala.

Město se také bude muset zabývat tím, kdo bude kino v budoucnu provozovat. „Současnému provozovateli smlouva končí 31. května příštího roku. Do té doby tedy musíme rozhodnout, jakým způsobem po tomto termínu zajistíme provoz kina,“ řekla místostarostka.

Co řekli českokrumlovští zastupitelé

Finanční výbor doporučil zastupitelům digitalizaci kina neschválit. Vzhledem k tomu, že udržení kina je veřejným zájmem i přes fakt, že kino tohoto typu si na sebe prakticky nikdy nevydělá, zastupitelé digitalizaci odsouhlasili.

Starosta Českého Krumlova Dalibor Carda (ČSSD):
„Rozhodujeme o 3,8 milionech korun, tedy o třech milionech vlastních peněz a osmi set tisících korunách dotačních.“

Radní Josef Hermann (KDU-ČSL):
„Pokud se na to podíváme ryze ekonomicky, pak je lépe nedigitalizovat, protože jsou to tři miliony korun, které město investuje s otazníky co bude dál. Možná, že i po digitalizaci budeme rozladěni z toho, že lidé budou nadále jezdit do Českých Budějovic, kde mají větší výběr a možnosti. Doporučuji oslovit podnikatelskou veřejnost, aby nabídla řešení, co s kinem po ukončení nájemní smlouvy se současným provozovatelem v květnu příštího roku. Rozhodnutí co dál s kinem se nevyhneme.“

Zastupitel Petr Šandera (KSČM):
„Nevím, kdo z nás chce být tím hrobníkem, kdo odmávne konec kina, ale bylo by dobré před tímto rozhodnutím znát i odpověď na další otázky.“

Zastupitel Stanislav Trnka (KSČM):
„Je to rozhodnutí srdcem a rozumem. Přes všechna rizika, která tu jsou, nám v tuto chvíli asi nic jiného nezbývá, protože si neumím představit, že potopíme kino. Ale musíme zjistit i jiné podnikatelské možnosti o tom, jak kino dál provozovat.“

Zastupitel Jan Vozábal (ODS):
„Pokud to s budoucností kina myslíme vážně, pak bude nutné revitalizovat i společenské prostory v kině. Fitness centrum neposkytuje návštěvníkům další možnosti, co v kině dělat.“

Václav Votruba, Zdeněk Zajíček