„Do Českého Krumlova se sjede devadesát osm starostů, místostarostů a dalších představitelů úřadů z celé republiky," oznámila s radostí Květa Vitvarová, ředitelka Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS), které EHD pořádá už od roku 1991. „Jsme nestátní nezisková organizace a máme 215 členů, kterými jsou města, obce, městské části apod. EHD jsou pro nás vlajkovou lodí, protože hlavním posláním sdružení je propagace kulturního dědictví ČR a samozřejmě také cestovního ruchu." Starosta města Dalibor Carda si možnosti zahájit EHD velmi považuje. „Radost nám trochu kazí fakt, že kláštery nejsou definitivně hotové – stavba se ale oproti plánům prodloužila proto, že se, díkybohu, objevilo několik velmi krásných a vzácných gotických nálezů."

Poslání SHS přiblížil jeho předseda Libor Honzárek, který je zároveň místostarostou Havlíčkova Brodu: „Chceme apelovat na laickou veřejnost, aby se snažila uchovat odkaz po předcích. Dnes v přímém přenosu sledujeme, jaký vztah k památkám má třeba část arabského světa."

„Jeho zástupci se natáčejí, jak ničí neskutečně nádherné a cenné skvosty, které už nepůjde uvést do původního stavu," upozornil Libor Honzárek. „Všichni víme, že i tady u nás, v předlistopadovém období, mnoho nádherných památek, odkazů a prací našich předků se ztratilo v nenávratnu. I proto jsou tématem letošního ročníku Památky znovuzrozené."


Starosta Dalibor Carda slíbil Krumlovákům jedno velké překvapení: „Bude jím už v pátek večer koncert barokní hudby v nově rekonstruovaném kostele Božího těla, mnozí Krumlováci podle mého ani neví, že tu takový kostel máme."

Padesát lektorů, kteří se věnují tradičním řemeslům, bude návštěvníky provázet kupeckou osadou Krumbenowe v pivovarské zahradě, kterou pod taktovkou archeoložky Lucie Šmahelové chystá Regionální muzeum. „Jsou to lidi, kteří mají co ukázat, kupecká osada je založená i na tom, že se tam návštěvníci můžou něco naučit. Můžou se těšit na volně přístupné přednášky, živé vstupy a módní přehlídku."