S blížícím se jarem se už na novou turistickou sezonu chystá i cisterciácký klášter ve Vyšším Brodu.

Glosu Zdeňka Zajíčka … až do spadne čtěte ZDE!

„Začínáme připravovat rekonstrukční práce na osvětlení interiéru kostela,“ ohlásil jednu z čerstvých novinek vyšebrodský převor Jan Justin Berka s tím, že už se také pomalu ale jistě chystá příprava dalšího turistického taháku vyšebrodského kláštera.

„Chtěli bychom totiž připravit novou návštěvnickou trasu gotických sklepů, ty jsou opravdu nádherné,“ dodal.

Vše zmiňované, navíc i nutné opravy nádvoří a dalších prostor jsou ovšem stále hlavně o penězích. A protože prakticky jediným příjmem cisterciáků jsou peníze z turistického ruchu, nezbývá, než areál opravovat postupně a tak, aby stačila peněženka.

Podstatnou část areálu vyšebrodského kláštera vrátil stát cisterciákům díky restitučnímu zákonu z roku 1991. Zbytek zůstal stále v majetku státu. Dodnes je ten rozdíl vidět. To, co bylo řádu navráceno, je opravené buď celé, nebo z podstatné části. Majetek, který zůstal restitučně, nebo jinak vlastnicky nevyřešen, chátrá.

Dočasným správcem například objektu klášterního pivovaru je Pozemkový fond. Ten před lety alespoň na své náklady opravil střechu poté, co tuto část kláštera zachvátil požár.

„Je to škoda, protože klášterní pivovar byl původně jedním z nejstarších v jižních Čechách. Ale my nejsme majitelé, pouze jsme si pronajali pozemek okolo něj, oplotili a zabezpečili objekty tak, aby se dovnitř nedostal někdo nepovolaný,“ říká převor k dnešnímu stavu.

Do očí bijícím příkladem je i další z budov areálu, která doposud patří Bytovému podniku ze severočeského Mostu. Podnik je ovšem už deset let v likvidaci. Tento dům vždy patřil ke klášteru, mniši si jej pronajali a na své náklady opravili střechu alespoň tak, aby zabránili ještě další devastaci majetku.

A čekají. Nic jiného totiž nezbývá, neopravené domy nejsou jejich a tak na jejich rekonstrukci nemohou shánět ani žádné dotace. Bezmocní jsou i památkáři.

„Právně je věc velice složitá a my současnou situaci nemůžeme ovlivnit,“ okomentoval Petr Pavelec, ředitel jihočeského Národního památkového ústavu.
Na tahu je totiž teď někdo jiný. Na tahu jsou hlavní politické strany, které se zatím nedokázaly dohodnout na tom, zdali v restitucích tento majetek vydat církvím a řádům zpět.