Chyby,  které vám byly vytýkány, nejsou sice tak zásadní, ale problémů už bylo tolik, že bude vhodnější vyhlásit výběrové řízení znovu.

Takto si zjednodušeně řečeno českokrumlovská radnice vysvětlila pokyny a doporučení Ministerstva pro místní rozvoj a v pondělí zrušila dosavadní výběrové řízení na stavební práce při obnově areálu českokrumlovských klášterů. Částka kolem dvou set dotačních milionů korun vyčleněných pro tento účel je skoro po dvou letech od zahájení výběru stavbařů  znovu ve hře.

„Významný vliv na průběh zadávacího řízení měla i dlouhá lhůta kontroly Ministerstva kultury jako poskytovatele dotace, doporučujeme uvedenou veřejnou zakázku zrušit a zároveň bez zbytečných odkladů vyhlásit novou se stejným předmětem," ocitoval z dokumentu Ministerstva pro místní rozvoj doporučení městu Krumlovu jeho starosta Dalibor Carda.
Jak už Deník informoval (Čk Deník 28. srpna 2013), první výběr firmy se stal terčem kritiky Ministerstva kultury s výsledným požadavkem na zrušení tendru kvůli chybám, i když Krumlov takové označení odmítal.

V podobné situaci nestál Český Krumlov sám. Stejně na to byly i některé další projekty v republice, které měly čerpat dotační peníze podobného rozsahu z téhož Integrovaného operačního programu a zatím se k nim buď částečně nebo vůbec nedostaly. Integrovaný operační program, z něhož plynou evropské peníze na oživení zanedbaných památek, převzalo ve druhé polovině léta Ministerstvo pro místní rozvoj.

To nechalo opětovně posoudit průběh zadávacího řízení a jeho externí experti opět, podobně jako lidé z Ministerstva kultury, vyjádřili pochybnost nad vysvětlením některých takzvaných nulových položek v nabídkách některých firem, které se o stavební práce ucházely. Nulové položky, tedy některé součástky či stavební materiál, u nějž firma ve své nabídce neuvedla cenu, se staly hlavním jablkem sváru už v předchozích měsících.
„Mohli bychom se s Ministerstvem pro místní rozvoj o nulových položkách přít, ale nemá to cenu, není čas," prohlásil starosta Dalibor Carda. Pokud se má výběrové kolečko rozběhnout znovu, je třeba chvátat, aby se stihl výsledný termín poloviny roku 2015 k dokončení stavebních prací a zbytek onoho roku pak k vyúčtování dotačního programu.

Celý článek si můžete přečíst ve středečním tištěném vydání Českokrumlovského deníku.