„Je známo, že klavíry značky Bechstein používal například Ferenc Liszt či Claude Debussy. V novější době například Svjatoslav Richtěr,“ uvedla Lenka Tondlová, vedoucí správy kláštera, kde byl včera vzácný nástroj představen.
Původně byl nástroj vyroben na objednávku petrohradského carského paláce, kde sloužil při koncertech a různých slavnostech. Poté však rychle měnil majitele, až se dostal do rukou Tomáše Daška z Rychnova nad Kněžnou. Ten klavír zrestauroval. Co je nejdůležitější, nástroj je plně funkční, takže ho čeká bohatá koncertní budoucnost.

„Snažíme se v prezentační a kulturní nabídce kláštera soustavně připomínat význam hudby pro řádový život cisterciáckých mnichů. Hudba a zpěv byly součástí duchovní atmosféry kláštera a z této tradice můžeme čerpat dodnes,“ zmínila Lenka Tondlová. Nyní je ve Zlaté Koruně možné uspořádat klavírní koncert vysokých parametrů. „Pevně věříme, že atraktivita zlatokorunských koncertů vzroste a posluchači v hojné míře najdou cestu do Zlaté Koruny, aby si mohli vychutnat jedinečný zvuk historického nástroje,“ řekl Zdeněk Troup z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích (NPÚ).

Hru na historickém klavíru si veřejnost bude moci vychutnat už tento týden, a to v neděli při odpoledním matiné Tria Karageorgiev. „Koncert se koná v koncertním sále kláštera Zlatá Koruna od 15 hodin. Vystoupí na něm klavíristka Marcela Křížová, houslistka Radka Křížová a violoncellistka Nikola Karageorgiev. Vstupné na koncert bude dobrovolné,“ řekla  mluvčí NPÚ Kateřina Voleská, která zároveň upozornila, že se o víkendu koná Mezinárodní den památek, jenž přinese návštěvníkům různé výhody a doprovodné akce.