Zima je tady. V noci na pondělí se vlády ujala alespoň na Kleti.

„Sníh začal padat někdy po půlnoci, do té doby pouze pršelo,“ informoval astronom kleťské observatoře Miloš Tichý. Doplnil, že sněhové vločky se na nejvyšší horu Blanského lesa snášely až do rána. „Moc toho ale nenasněžilo, a tak na zemi zůstal jen poprašek,“ podotkl Miloš Tichý.

Letos si sněhová nadílka dala na čas. Do bílé peřiny se totiž vrchol Kletě zahalí většinou už v září. „Na zbytky sněhu je tady přitom možné natrefit ještě v květnu,“ uvedl Miloš Tichý.

První předzvěst pravé zimy prozatím nedorazila na Vítkův hrádek u Přední Výtoně, ležící ve výšce 1053 metrů nad mořem, tedy přibližně o 30 metrů níže než Kleť. „Teplota se sice v noci pohybuje okolo nuly, zatím tu ale padal jen sníh s deštěm,“ potvrdil v pondělí kastelán hradu Miroslav Zvonař.

I tady má prý paní Zima oproti loňsku zpoždění. „Pamatuji si, že vloni už touhle dobou sníh byl. Napadl někdy v první polovině října,“ připomněl Miroslav Zvonař a doplnil, že v lesích kolem Svatého Tomáše se zbytky sněhu většinou udrží až do června.

Klesající teploty prý od návštěvy Vítkova hrádku turisty zatím neodrazují. „V minulém týdnu tu bylo každý den tak deset lidí, docela hojnou návštěvnost jsme měli v sobotu. Turisté se k nám ale bez problémů dostanou i v zimě. Trasu z Přední Výtoně přes Frýdavu a Svatý Tomáš na Pasečnou a zpět do Výtoně totiž denně udržují silničáři,“ ujistil Miroslav Zvonař.

Ačkoliv mnozí obyvatelé níže položených míst regionu dosud nevytáhli ze skříní zimní kabáty, v lipenském skiareálu už jsou na zimu nachystáni.

„Sedačkové lanovky prošly revizí, v polovině října jsme navíc důkladně zkontrolovali pevnost nosných lan. Každé z nich jsme podrobili takzvané defektoskopii, kdy lano důkladně prohlédl specialista. Ten zjišťoval, zda lano nemá mechanické či jiné závady,“ popsal provozní vedoucí lipenského skiareálu Antonín Kolář.

Pracovníci zimního střediska už také nainstalovali tři pojízdné koberce do dětského výukového hřiště Foxpark a rozmístili čtyřicet sněžných děl na sjezdové tratě.

„Jakmile to mrazy dovolí, začneme zasněžovat,“ ujistil Antonín Kolář. Jak doplnil mistr zasněžování Radek Krátký, na to, aby se po lipenských sjezdovkách mohli začít prohánět první lyžaři, postačuje pět mrazivých dnů.