Minimálně čtrnáct procent klientely hornoplánského domova důchodců by mělo strávit vánoční svátky u svých rodin. „Je to prozatímní číslo, které máme hlášené dopředu,“ řekla sociální pracovnice Petra Šustrová.

Může se ale stát, že si někteří lidé pro své příbuzné přijedou přímo na Štědrý den a ještě večer je vrátí zpátky. „Vždycky ale všem říkáme, že je lepší, aby nám dali dopředu vědět, zda si pro ně přijedou, abychom klientům mohli zrušit stravování a připravit jim léky.“

Ti, kteří v domově důchodců zůstanou, si pochutnají na štědrovečerní večeři. „Po ní si pak rozdávají dárečky,“ usmála se Šustrová.

Společná večeře čeká i na osazenstvo kaplického domova pro seniory.

„Zúčastní se jí mohoucí lidé. Ti, kteří mohou sedět, také přivezeme. Je ale dost těch, kteří se slavnostní večeře účastnit nemohou,“ posteskla se obsluha Domova pro seniory Kaplice, ze kterého za svými rodinami na Vánoce odjíždí zhruba pětina klientely.

Společné chvíle tráví i lidé v domově důchodců, který se nachází v českokrumlovské nemocnici. „I odtud někteří na svátky odcházejí za svými rodinami,“ řekla hlavní sestra Dana Podholová.