„Na Krumlovsku jsme letos zaznamenali jeden výskyt klíšťové encefalitidy a 26 případů lymské boreliózy," sdělila Jitka Luňáčková. „Je to méně než za minulý rok a domníváme se, že je to způsobeno tím, že letos jsou klíšťata méně aktivní. Časté výkyvy počasí, jako je vytrvalý déšť, který se střídá se suchem, klíšťatům příliš nesvědčí," míní.

To zřejmě vysvětluje, jak je možné, že počet nakažených lidí nestoupá přímo úměrně s množstvím hub a houbařů, kteří se po nich pídí po lesích, neboť jak všichni dobře vědí, houbaři nyní zažívají opravdové houbařské žně.

Riziko boreliózy a encefalitidy ovšem trvá až do podzimu. Krajská hygienická stanice očekává druhou vlnu onemocnění v následujících týdnech právě kvůli zvýšenému výskytu houbařů.

Ti by se měli po každé návštěvě lesa pečlivě prohlédnout po celém těle. „Klíšťata se vyskytují obvykle do půl metru od země, není tedy pravda, že stačí nosit dlouhé nohavice zastrčené ve vysokých botách. Chránit bychom si měli celé tělo, proto doporučuji také dlouhé rukávy," říká Jitka Luňáčková. Kromě ochranného oblečení by návštěvníci lesa neměli zapomínat ani na repelenty. Nejlepší prevencí je očkování, na které lze jít kdykoliv v průběhu roku.

Autor: Markéta Snížková