Výpravný titul Boleticko od autorů Jindřicha Špinara, Zdeny Mrázkové a Petra Hudičáka pojednává o osudu kdysi kvetoucích vesnic, které po přeměně území ve vojenský újezd zmizely téměř beze stopy. Základem knihy jsou opět dobové fotografie z Fotoateliéru Seidel, jehož rozsáhlý a pečlivě vedený archiv je evropským unikátem. Dobové snímky jsou doplněny současnými fotografiemi především od Kláry a Libora Sváčkových.

Na starých fotografiích je zachycena podoba kraje pod Knížecím stolcem zrcadlícím se v největším šumavském rybníku Olšina. „V tomto podivuhodném území mezi Lipnem, Krumlovem a Prachaticemi zní ozvěna Švejkovy věty: Co blázníte, dyť jsou tady lidi! Byla pronesena tam, odkud se život skutečných obyvatel krátce předtím vytratil …,“ píše v předmluvě Jindřich Špinar.

Tvoření a prodej vánočních dekorací v loučovickém domě kultury.
Víkend otevírá bohatý program Krumlovského adventu. Již bez omezení

Boleticko je již čtvrtým svazkem ediční řady Seidelova Šumava vydaným Českokrumlovským rozvojovým fondem – Museem Fotoateliér Seidel. Poděkování patří především všem partnerům a sponzorům, bez kterých by tato publikace vznikala jen stěží.

Uvedenou knihu, ale i další na Šumavě Liteře oceněné tituly ze zmíněné edice (Lipno – krajina pod hladinou, Šumava – krajina pod sněhem a Krumlov – město pod věží) jsou stále v nabídce Musea Fotoateliér Seidel a můžou být i pěknou vánoční inspirací.

Kristýna Halabicová