Pohádková Noc s Andersenem, kdy děti tráví noc v knihovně, se kvapem blíží. Knihovnice proto na 4. dubna již vymýšlejí speciální program, aby mladí čtenáři na čas strávený v knihovně hned tak nezapomněli.

„Letos budeme mít dvě témata – divadelníky a Velikonoce. A pro děti opět připravené překvapení,“ řekla včera vedoucí kaplické knihovny Jiřina Kostková. Letos by akce měla navázat na program z minulého roku, kdy školáci zamířili nečekaně na divadelní prkna do Českého Krumlova. Detaily ale Jiřina Kostková zatím tají.

Stejně tajemná je i její kolegyně Růžena Lepšová z knihovny v Benešově nad Černou.

„Noc s Andersenem u nás určitě proběhne, ale překvapení samozřejmě nevyzradím,“ usmála se knihovnice. „Vloni jsme tu měli 30 dětí. Letos jich tolik nejspíš nebude. Trošku nám to totiž komplikuje i Ewa Farná, která vystoupí ten den v Kaplici.“

Kaplická knihovna má momentálně přihlášených 17 dětí. „Je to tak akorát, aby se všechno v klidu zvládlo. Tentokrát tu budeme mít děti v průměru od těch osmi do dvanácti let,“ řekla Kostková. Ta nejraději vzpomíná na Noc s Andersenem před dvěma lety.

„Tehdy Kaplice slavila výročí 750 let. Mimořádně jsme se v noci s dětmi vydali na radnici či do kostela. Byl to úžasný zážitek nejenom pro děti.“

Kromě Kaplice a Benešova nad Černou budou děti spát v knihovnách například i v Dolním Dvořišti, Velešíně, Vyšším Brodě nebo Malontech. Knihy v dětském oddělení knihovny v Českém Krumlově ale opět zůstanou osiřelé.

„Není tu bohužel zázemí pro to, abychom tu nechávali přenocovat děti. Děláme ale pro ně spoustu jiných akcí,“ řekla vedoucí českokrumlovské knihovny Karla Votřelová.