„Určitým důvodem dětské nechuti číst knihy je i povinná literatura.“

Helena Kastenmajerová
Knihovna Horní Planá

Se čtením mají děti čím dál větší potíže. Knihy jsou pro mnohé z nich takřka neznámé území, jehož objevování je příliš neláká. Není se tedy čemu divit, že je dětský slovník omezenější, než tomu bývalo dříve. Stejně tak fantazie školáků není zrovna nejbohatší.

„No, moc nečtu. To je pravda. Mám ale rád komixy, například Kačera Donalda,“ řekl Karel Balogh z Kaplice.

Jinak na tom není ani jeho kamarád Jakub Schwarz: „Sice jsem už nějaké knihy přečetl, ale moc mě to nebaví. Možná tak ty válečné. Čtu ale na internetu, například zprávy.“

Podle knihovnic je současná situace takřka alarmující. Proto knihovny pořádají různé akce, besedy či soutěže, které mají děti k četbě přitáhnout.

„Najednou všichni zjistili, že děti nemají fantazii. Že nečtou. Je to neštěstí,“ zakroutila hlavou vedoucí kaplické knihovny Jiřina Kostková. „Zjištění, že žáci čtvrtých či pátých tříd neumějí číst, je vážně smutné,“ dodala.

S jejími slovy souhlasí i kolegyně Helena Kastenmajerová, vedoucí knihovny v Horní Plané.

„Je to vážně špatné, jak děti čtou. Doba je uchvátaná, pro rodiče je snažší své děti posadit k televizi či počítači. Naše generace dojede a bude to. Knihy budou jen na počítačích,“ řekla smutně Kastenmajerová.

Minulý týden se konal v knihovnách takzvaný týden čtení. „Naší snahou je, aby se děti zvedly od počítačů a chopily se knih. A musím říci, že alespoň u nás se celá kampaň povedla,“ řekla například vedoucí knihovny ve Vyšším Brodě Růžena Lepšová.

K dalším aktivitám patří Noc s Andersenem, kdy děti v knihovně přespávají. Tradicí je i pasování prvňáčků na čtenáře na konci školního roku.

Podle knihovnic je velmi důležitý přístup učitelů ke svým žákům a spolupráce školy s knihovnou.

„Na školách opravdu hodně záleží. Je důležité, jestli je ke čtení učitelka vyloženě vede. Naštěstí je u nás v Horní Plané spolupráce se školou dobrá. Nejlepší je děti motivovat tak do té čtvrté třídy, pak už to nemá cenu,“ řekla Kastmajerová.

„Se školami máme také výbornou spolupráci, což je samozřejmě jen dobře,“ uvedla Kostková.

Někteří rodiče by chtěli,i, aby si jejich ratolesti mohly půjčovat místo knih takzvané knihy zvukové. V Českém Krumlově jsou ale tato CD určena stále jen handicapovaným uživatelům. „Jedna paní nás nařkla, že tím diskriminujeme zdravé. Že by děti raději poslouchaly, než četly. Jenomže to my právě nechceme,“ řekla vedoucí českokrumlovské knihovny Karla Votřelová.