Školní knihovny jsou pevnou součástí většiny základních škol v regionu. V některých slouží spíše jako zdroj povinné četby, jinde se snaží knižní fond rozšiřovat i o tituly moderní, pro děti podstatně zábavnější.

Využívají je školáci? Zasluhují se touto činností školy alespoň o poslední kousíčky dětského zájmu o tištěnou literaturu? Jak kde. Situace není všude stejná.

„Školní knihovnu nemáme nejmenší, ale problémem je, do ní děti dostat. Nemají prostě zájem. Máme tam knihy pro menší děti, stejně tak pro starší. Povinnou literaturu, klasickou, ale i zábavnou. Jenomže starší děti se už do toho těžce lámou. Knihy využívají hodně v družině,“ řekla zástupkyně ředitele krumlovské ZŠ Linecká Irena Polášková.

V Horní Plané panuje opačná situace. Některé tituly jsou na místní škole doslova hitem. I poměrně velký počet kusů jedné knihy může být rozebrán. Příkladem budiž legendární Hoši od bobří řeky Jaroslava Foglara.

„Této knihy máme přes dvacet kusů a vše je půjčené. Nejstarší žáci si nejčastějí odnášejí Tajný deník Adriana Molea. Dokonce se některé hlášky z této knihy učí nazpaměť. Čtou ve škole, posléze doma. Máme knihovny v obou našich budovách a zájem opravdu je,“ ujistil ředitel hornoplánské základní školy Jiří Šíma.

Informační centrum

Základní škola Velešín svoji knihovnu využila rovnou jako informační centrum, ve kterém nechybí počítače s připojením na internet či kopírka. Na malý zájem si tedy nemohou stěžovat.

„Máme otevřeno každý den až do půl páté. Na internet mohou děti bezplatně, což samozřejmě vítají. Díky tomu si mohou všimnout i nějaké knihy, kterou si půjčí. Hodně žáků tu hledá také věci potřebné k výuce,“ řekla ředitelka velešínské školy Božena Dvořáková.

I přes rozpočet, který nedovoluje nijak výrazné povyskočení z kopýtka, se snaží většina škol každým rokem knižní fond rozšiřovat. „Doplňujeme ho pravidelně, i když je málo peněz. Za knihy dáme ročně zhruba patnáct tisíc korun,“ řekla Dvořáková.

„Sice se nejedná o nic rapidního, ale knihy dokupujeme pořád. Nyní jsme například pořizovali nějakou literaturu pro menší děti,“ uvedl Šíma.

Peníze jsou problém i na Základní škole Linecká. „Finance nejsou, takže do nových knih příliš neinvestujeme,“ řekla Polášková.

„Náš fond nijak nerozšiřujeme. V podstatě nám knihovna slouží pro povinnou četbu,“ řekl také zástupce ředitele Základní školy Křemže Zdeněk Podpěra.