To získalo v komunálních volbách 39,20 procenta, což mu vyneslo sedm mandátů. Ke většině v patnáctičlenném zastupitelstvu mu čistě teoreticky stačilo přibrat jednoho partnera, což se stalo díky dohodě s KDU-ČSL, za níž uspěl Lukáš Kus.

Jak ovšem už minulý týden deklaroval Milan Zálešák, nechtějí mít vítězní politici jednobarevnou městskou radu a tak se rozhodli, i když teoreticky nemuseli, přibrat do koalice někoho dalšího. A to se nyní stalo.

„Podepsali jsme koaliční dohodu s KDU-ČSL a PERSPEKTIVOU 2014," potvrdil včera Milan Zálešák.

Jindřich Hanzlíček ze sdružení PERSPEKTIVA 2014 usedne do zastupitelstva potřetí. Už dlouhou dobu se netají tím, že jeho velkým snem je vybudovat u města sjezdovku, s níž dokonce počítá už i územní plán. Jak včera sdělil, i když bude PERSPEKTIVA 2014 v městské radě zastoupena v menšině, svého snu se vzdát nechce. Podle něj se na lyžařský areál a nové cyklostezky, které je také třeba vybudovat, mohou cyklisty následně nabalit servis a služby, které by přinesly městu nová pracovní místa a podnikatelské příležitosti. A to by pomohlo vyřešit jeden z velkých problémů, nedostatek práce.

Nicméně jako hlavní priority nového vedení radnice je nutné nyní započítat i věci z jiného ranku.

Na právě dokončenou opravu Kaplické ulice, tedy míst zvaných Těchoráz, totiž ještě musí navazovat další podstatná kapitola, odkanalizování této místní části. Inženýrské sítě chce také město vybudovat ke čtrnácti novým stavebním parcelám, k tomu by mělo ve městě vzniknout jedno nové víceúčelové hřiště, opravit smuteční síň a bude také třeba nechat zhotovit nový územní plán. K tomu je nutné také rozšířit kapacitu ve zdejší školce, což ale přinese i související akci, která by se s mírnou nadsázkou dala nazvat malým Kulovým bleskem. Rozšíření je totiž podmíněno nejprve vybudováním nových prostor pro přestěhováním části kanceláří městského úřadu, nebo bude nutné najít řešení, aby se do jednoho objektu mohla sestěhovat místní Základní umělecká škola, do dalšího školka a ještě úřad, které zatím všechny sídlí na různých místech.

Na sjezdovku ovšem také dojde. Historicky Vyšší Brod sjezdovku má, návštěvník by jí našel nahoře nad městem, přesněji nad vietnamskými tržnicemi. „Tam sjezdovka byla i s klasickým vlekem na kotvičku. Ten samozřejmě už dosloužil. K tomu se přidalo i zvýšení nájemného a tak sjezdovka definitivně skončila," naznačil ve stručnosti starosta Milan Zálešák.

To ale zdaleka nejsou všechny problémy, které bude muset nová městská rada a zastupitelstvo vyřešit. Město ještě čeká soud o vyklizení jedné z vietnamských tržnic. Nájemce tohoto městského pozemku měl končit už v uplynulé zimě, s koncem loňského kalendářního roku. Tou dobou se ale ve Vyšším Brodě konala konference o česko-vietnamských vztazích, a tak vedení města ustoupilo tlakům a návrhům vietnamské strany ve prospěch prodloužení smlouvy, které končilo k poslednímu červnu, poté měl nájemce patnáct dnů na vyklizení. Ani do této chvíle se situace nezměnila a tak předala radnice věc právníkům a soudu.

Dalším problémem je stále nevyužívaný areál bývalé léčebny na Hrudkově. Ten ale nepatří městu. Jeho vlastníkem je českobudějovická nemocnice, potažmo Jihočeský kraj. Ani tady se za mnohá léta zpět situace nezměnila.

První společné zasedání nového zastupitelstva je plánované na příští středu pátého listopadu ve večerních hodinách.