Zuzana KyselováLidé jsou na kácení stromů ve svém okolí hajsaví. Bojují za ně a nevěří úředníkům i odborníkům, že hlavním důvodem k likvidaci je jejich špatný zdravotní stav.

Omlenická třešňová alej už také zestárla, nějaký ten rok by ale nejspíš ještě vydržela. Stromy však musely uhnout vybudování nové cesty.

V Čechách naštěstí platí povinnost nahradit pokácené stromy novou výsadbou. A většinou následuje sázení stromů většího počtu, než bylo pokáceno. Jinak tomu nemá být ani u třešňové aleje v Omlenici, kde 53 stromů starých nahradí 59 mladých třešní.

Další stromy v krajině regionu ale přibudou ještě na podzim. Třeba spolek Sedlce pro život zve ke konci října na výsadbu šedesáti stromů v blízkosti Velešína, Chlumu a Svatého Jana nad Malší.

Na rozdíl od předků, kteří, jak dokládají dobové obrázky, krajinu od stromů hodně oholili, lidé teď nedají na stromy dopustit. O to víc, když vidí, jak kvůli oteplovánív krajině ubývá voda. To si dobře uvědomují i ti úředníci a odborníci a kácení stromů pečlivě zvažují. Přesto je třeba být ve střehu. Stále platí: Důvěřuj, ale prověřuj!