Zuzana KyselováPodle toho, kolik ulicemi centra proudí turistů, kdy se jimi člověk hlavní ulicí Latrán často musí přímo prodírat, to vypadá, že turisté jsou pro město zlatý důl. Zlatý důl představují pro podnikatele, ale samotná městská pokladna z nich ve skutečnosti mnoho neměla. Pro město turisté znamenají hlavně vysoké náklady na odvoz a likvidaci odpadů.

A to se nyní snad konečně podařilo otočit. Nový systém zpoplatnění zájezdových autobusů se osvědčil. Za čtyři měsíce uplynulé sezony bus-stopy využilo 12,5 tisíce autobusů, kdy se na bus stopech ve Chvalšinské ulici vybralo více než třináct milionů korun.

Zpoplatněním autobusů ale kroky města nekončí. Plánuje také sjednocení ubytovacího poplatku a chce lákat turisty na aktivity i mimo město. Turisté jsou v Českém Krumlově dál vítáni, i když běžní obyvatelé mají jiný názor. Turisté jsou však důležití, protože cestovní ruch přináší množství pracovních příležitostí. Je ale nutné ho regulovat a snažit se skloubit ho s potřebami obyvatel města.