Zuzana KyselováZdroj: DeníkA když se nyní opravy dočkali, přišla jiná rána. Posudek EIA požaduje, aby byla silnice v úseku mezi Národním parkem Šumava a CHKO v noci pro vozidla uzavřená. Je to požadavek Hnutí Duha, které poukazuje na to, že silnice tam přetíná migrační pásy pro obojživelníky, rysa ostrovida a losa evropského.

Členové hnutí se zřejmě obávají, že na opravené vozovce motoristé více šlápnou na plyn. To ale prakticky ani není moc možné. Vozovka tam zůstala jednopruhová s výhybnami, navíc s rychlostí omezenou na 40 kilometrů v hodině oproti bývalé padesátce.

Obce na české i rakouské straně noční zákaz rezolutně odmítají. Není divu. Vláčet se kvůli němu v noci dlouhými objížďkami přes přechody v Přední Výtoni či ve Strážném není žádný med. Toto omezení už je vážně moc.

A je tu i další věc, kterou je dobré si připomenout. Kraj před lety v této lokalitě odsunul projekt vybudování lanovky na Hraničník, kterou chtěl spolu s obcemi na obou stranách hranice udělat napojení na rakouské lyžařské areály. Kraj ustoupil s tím, že Správa NP Šumava za to povolí modernizaci této silnice na druhém břehu Lipna.