Mezi hlavní události, které hýbaly regionem na přelomu srpna a září loňského roku, lze určitě připsat velké propouštění v loučovických i větřínských papírnách.

31. srpen 2010 – Sto třicet pět lidí musí odejít z podniku JIP Papírny Větřní. Celkově papírny, a to nejen ve Větřní, dusí propad výroby časopisů a reklamních tiskovin, ale především zmiňované neúnosné zvyšování cen elektřiny. Podobné důvody o několik dní později oficiálně položily i papírny v Loučovicích, které soud poslal do konkurzu. Tam přišlo o práci přes dvě stovky lidí a nezaměstnanost v obci vzrostla na závratných 32 procent. Problém se snad podařilo vyřešit až v polovině prosince, kdy loučovickou papírnu odkoupila nová firma složená z dosavadních věřitelů a znovu tady zaměstnala necelou stovku lidí.

16. září 2010 – Od tohoto dne po dobu dvou měsíců mohli lidé na vlastní oči spatřit v Regionálním muzeu o jeden unikát více, pergamenovou listinu z roku 1309, na které je zaznamenána vůbec první zmínka o městě Krumlově.

- O dva dny později byla pouze na víkend poprvé pro veřejnost otevřena Horská zahrada. Její trasa vede po skalním masivu nad zákrutem Vltavy v Rybářské ulici.

- Přihlásily se dvě firmy mající zájem o koupi autobusového nádraží v Českém Krumlově. Své konkrétnější plány a nabídky ale předváděly až koncem kalendářního roku nově zvolenému vedení města. O tom, zdali město nádraží prodá, zatím stále není rozhodnuto.

23. září 2010 – Začaly první dohady o tom, zdali a za jakých podmínek se bude pracovat na sanaci skály Pod Kamenem. Ředitelství silnic a dálnic se obrátilo na vedení Českého Krumlova se žádostí, aby pozemky skály odkoupilo město do svého vlastnictví ještě před dokončením sanace. Původní dohody zněly v tom smyslu, že město odkoupí skalní parcely za korunu od současných soukromých majitelů po dokončení prací. Práce na skále z tohoto důvodu dodnes stojí, protože Český Krumlov a ŘSD dosud nedohodly.

8. října 2010 – Po několika měsících radosti ze 325 milionové dotace na opravy klášterů přišla studená sprcha. „Projekt Revitalizace klášterů je hodnocen jako jeden z nejhorších a nejslabších, který nijak nepostupuje,“ prohlásil při pracovní návštěvě Českého Krumlova nový ministr kultury Jiří Besser: „V prosinci letošního roku má mít projekt stavební povolení a nevidím, že by to bylo reálné. V tu chvíli ten projekt zastavíme,“ shrnul ministr. Žádný prosincový termín ale nemá s revitalizací klášterů nic společného. Prvním skutečným termínem je konec května letošního roku. Kde prosinec ministr vzal, nevysvětlil.

12. říjen – Besednice slavily sté výročí povýšení na městys.

15. a 16. října – Začaly komunální volby, které zcela přepsaly historii. Poprvé po dvaceti letech vyhrává v Českém Krumlově ČSSD. ODS přechází do opozice. Na radnici se dostává jako nováček i TOP 09. K podobným zemětřesením došlo i na několika dalších radnicích v regionu, například v Kaplici vyhrály volby Věci Veřejné, ale výsledné koaliční dohody je k vládnutí prakticky nepustily a VV skončily v opozici.

- Začal reznout před rokem a půl opravený Lazebnický most. Znovu natírat se bude na jaře letošního roku.

- U soudu skončily dvě stížnosti na průběh i regulérnost voleb, a to v Dolním Třeboníně a v Pohorské Vsi. Obě stížnosti soud zamítl.

- U Radvanova byl otevřen poslední z padesáti plánovaných hraničních přechodů pro pěší v republice.