Konferenci pořádala Evropská lidová strana s podporou Sdružení místních samospráv.

Úvodní slovo si v prezentačním sále vzala hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. „My Jihočeši jsme srdcaři a kraj milujeme,“ řekla. Jako první zmínila oblast zdravotnictví.

„V nemocnicích nemáme zásadní problém s lékaři, ale mizí nám lékaři ze zdravotnické záchranné služby. Máme po kraji 33 stanovišť záchranné služby. Každým rokem lékaři záchranky ubývají,“ sdělila jeden z problémů.

Hejtmanku vystřídal Člen Evropské lidové strany Stanislav Polčák, který hovořil o občanské vybavenosti a dostupnosti služeb na venkově.

„Musím říci, že v Jihočeském kraji se žije dobře, skutečně patří mezi špičku. S jednou výjimkou, která se týká vylidňování a stárnutí populace. Dochází k vylidňování především malých obcí,“ poukázal zejména na regiony okolo J. Hradce a Č. Krumlova.

Proto dle jeho slov navrhuje Sdružení místních samospráv ČR začlenit do rozpočtového určení daní více peněz pro menší obce na zachování dostupných služeb.

Řeč přišla i na další témata jako ochrana přírody a vzdělávání v digitální době. Senátor Mikuláš Bek otevřel téma o nutných změnách ve školství pro 21. století.

„Český vzdělávací systém je dnes poměrně rigidní, studenti jsou nuceni si ve 14 letech zvolit střední školu, ale v jejím rámci už nemohou zaměření studia příliš měnit.“