„Podle informací od členů Hospodářské komory jsou zaměstnavatelé kvůli šíření onemocnění mnohem benevolentnější při poskytování práce z domova, samozřejmě tam, kde je home office z povahy pracovního zařazení možný,“ říká Miroslav Diro, tiskový mluvčí Hospodářské komory České republiky (HK ČR), a zmiňuje, že zaměstnavatelé svým pracovníkům umožňují zpravidla dvoutýdenní práci z domova po jejich příjezdu z oblastí Itálie.

„U některých našich členských firem jsme zjišťovali, jak se jich situace s Covidem-19 dotýká,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, a pokračuje: „Samozřejmě velký dopad je v oblasti cestovního ruchu. Nejezdí asijská klientela, omezuje se kongresová turistika a až o 80 % se oproti loňskému roku propadl prodej katalogových zájezdů. U výrobních firem jsou vlivy různé. Projevuje se například nedostatek dílů pro výrobu z Číny, nedostatek osobních ochranných pomůcek třeba v lakovnách, omezují se výjezdy zaměstnanců do zahraničí, složitější je i doprava zboží do Itálie. U některých koncernů je vidět snaha vyrábět v Evropě namísto v Číně. Někteří výrobci tak mají opačnou zkušenost. Díky zavřeným závodům v Číně mají více zakázek,“ hodnotí situaci Luděk Keist.

Hokejoví veteráni  Vladimír Šimek, Tomáš Šafránek a Josef Tůma v roce 2020.
Tři kamarádi se sešli na ledě po šedesáti letech

Koronavirus přesto bude mít podle analytiků Komerční banky dopad na snížení světového hospodářského růstu. „Hospodářská komora kvůli koronaviru přehodnotí svou připravovanou makroekonomickou prognózu na letošní rok. Vloni na základě zpětné vazby od firem predikovala pro rok 2020 růst HDP ČR o 2,6 %,“ upozorňuje Miroslav Diro a odhaduje, že podle výpočtů Hospodářské komory by dvoutýdenní karanténa či jiná opatření znemožňující výkon práce u pouhé desetiny ekonomicky aktivních obyvatel v ČR stála 23,5 miliardy korun, tedy 0,4 procenta donedávna predikovaného HDP.

Na druhou stranu může být koronavirus příležitostí pro byznys firem pohybujících se v oblasti biotechnologií a nanotechnologií. „České firmy mají v tomto oboru celosvětově výborné renomé. Třeba ty, které vyrábí speciální nano nátěry nebo roušky a respirátory z nanovláken snižující riziko šíření virů, kvůli koronaviru hlásí zvýšený zájem o jejich výrobky z celého světa,“ zmiňuje Miroslav Diro. V České republice zatím ale ve veřejných budovách rozšířeny nanotechnologie, jejichž účinek se aktivuje jen denním světlem, nejsou. A to i přesto, že nátěry dokážou kromě virů a bakterií ničit také alergeny, plísně a spory.

Ilustrační foto
Chřipková epidemie trvá, přibylo případů karantény kvůli koronaviru

„Pravděpodobnější je rozšíření karanténních opatření v Praze, kde je vysoká koncentrace i pohyb cizinců, a ve Středočeském kraji, odkud mnoho obyvatel dojíždí do Prahy za prací,“ říká Luděk Keist. Přesto firmám doporučuje, aby se pro případ prevence šíření onemocnění na pracovištích řídily doporučeními zdravotníků či krajské hygienické stanice. Kvůli koronaviru zřídil v minulém týdnu Jihočeský kraj svou vlastní informační linku pro veřejnost, která je na čísle 800 100 450 dostupná v době od 7 do 17 hodin včetně víkendů.

Dominika Krejčířová