Online reportáž

V kraji je v karanténě 218 lidí, vyšetřilo se 119 vzorků

Jak aktuálně uvedla epidemioložka KHS Jitka Luňáčková, jihočeští hygienici dosud nařídili v souvislosti s koronavirem SARS-CoV-2 od začátku února ke čtvrteční 12. hodině celkem 218 karanténních opatření a bylo vyšetřeno celkem 119 vzorků, jeden, ze středečního večera, byl pozitivní. Jen za dnešní dopoledne bylo do laboratoře českobudějovické nemocnice odesláno 8 vzorků, výsledky by měly být známy ve večerních hodinách.

„Jihočeský kraj, přestože je příhraniční oblastí s přímým tranzitem z Itálie, patřil k posledním regionům v ČR bez výskytu onemocnění. Bohužel výsledky vyšetření laboratoře Nemocnice České Budějovice prokázaly ve středu večer první případ onemocnění u muže středního věku, který pracovně pobýval v Německu, odkud se vrátil již s příznaky. Muže jsme umístili do domácí karantény, průběh onemocnění je zatím lehký a zjišťujeme jeho kontakty. Společně s kolegy z dalších složek Integrovaného záchranného systému a praktickými lékaři děláme maximální možná opatření pro zamezení komunitního šíření. Chtěla bych požádat naše spoluobčany o odpovědnost a ohleduplnost. Lehkovážnost není na místě a čas, včasné informace o pobytu v zahraničí či příznacích onemocnění, jsou pro snížení rizik přenosu rozhodující,“ žádá veřejnost o spolupráci ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

„Od pondělního rána spolupracujeme se složkami IZS při kontrolách na hraničních přechodech. Moc děkuji hasičům, cizinecké policii, Armádě ČR a zdravotníkům za práci, kterou v terénu odvádějí. Jsem ráda, že občané plně využívají naše informační linky, které jsme zřídili v každém okrese. Zájem je i o víkendu obrovský a proto prosím volající o případnou trpělivost, pokud se nemohou napoprvé dovolat. Kroky, jak postupovat po návratu ze zahraničí včetně přehledu ohnisek nákazy, najdou občané na našem webu i stránkách Ministerstva zdravotnictví nebo krajského úřadu. Platí, že osoby, které nemají příznaky jako je vysoká teplota, kašel či dušnost, se při návratu z ohniska hlásí telefonicky u svých praktických lékařů nebo lékařů pro děti a dorost, kteří rozhodnou o případné domácí karanténně. Žádáme ty, kteří u sebe pozorují příznaky, aby nikam nechodili a rozhodně kontaktovali telefonicky svého lékaře, případně pracovníky krajské hygienická stanice,“ vyzývá ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Kromě krumlovských školek je zavřená také loučovická  

Od úterka je kromě školy zavřená také loučovická školka. "Řešili jsme to spolu s ředitelem," řekl starosta Loučovic Jan Kubík. "Stejně by chodilo málo dětí, tak ředitel vyzval rodiče, aby si děti nechaly doma. Ale školní jídelna funguje dál, Jídlem zásobuje seniory a klienty pečovatelské služby." Školní kuchyně naplno jede také v Základní a matřeské škole v Přídolí. Ta vyváří ale hlavně pro děti. "Mateřská školka je v provozu," sdělila ředitelka školy Jana Jarošová. "I když je ve školce málo dětí. Její další provoz prodiskutujeme zítra."

Personál školy do práce chodí dál. Učitelé připravují úkoly pro děti. "Malé děti je dostávají na obecní úřad, který nám pomáhá s distribucí," popsala ředitelka. "Starší děti je dostaly hned v úterý a další dostávají prostřednictví e-mailu a jinými elektronickými cestami. Doma plní také pracovní sešity. S učiteli se navíc scházíme k pravidelným konzultacím."

V Kaplici jsou pořád v provozu všechny mateřské školky. "Nebudeme je zavírat, pokud to nenařídí vláda," konstatoval starosta Kaplice Pavel Talíř.

Blatná ruší ples i mezinárodní kontrabasovou soutěž 

Kvůli koronaviru a v souladu s nařízením vlády ruší kulturní akce také v Blatné. Konkrétně je to například reprezentační ples města Blatná, který se měl konat v Komunitním centru aktivního života v pátek 13. března. Neproběhne také Mezinárodní kontrabasová soutěž Františka Simandla plánovaná na čtvrtek 19. až neděli 22. března. Vstupné na akce bude vráceno proti zakoupené vstupence na recepci Městského muzea Blatná. Abonenti divadelního předplatného tímto získávají jako kompenzaci volný vstup na divadelní představení Divadla Drak plánované na pátek 29. května. O dalších změnách v programu informuje město na stránkách www.ckvb.cz.

ICOM transport omezí linkovou dopravu

V souvislosti s mimořádnými opatřeními ke zmírnění šíření koronaviru dojde v nejbližších dnech ke značným omezením v provozování linek autobusové dopravy společnosti ICOM transport, která zajišťuje dopravu i na území jižních Čech. "Veškerá linková doprava přechází do tzv. prázdninového režimu, tj. jízdní řády budou platit jako ve dnech mimo školní vyučování. Žádáme cestující, aby věnovali zvýšenou pozornost měnícím se jízdním řádům, a to výhradně prostřednictvím internetových stránek www.idos.cz. Tyto změny mají dočasný charakter. Jakmile vláda zruší opatření o uzavření školních zařízení, jízdní řády opět přejdou do standardního režimu," uvedl na svých webových stránkách dopravce. Omezení v Jihočeském kraji platí od pondělí 16. března.

Na jihu se virus potvrdil ve středu večer

Ještě ve středu v podvečer byly jižní Čechy mezi posledními čtyřmi kraji v Česku, kde nebyl potvrzen žádný případ nákazy koronavirem. Situace se změnila ve středu pozdě večer. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na twitteru uvedl, že během středy významně vzrostl počet pozitivních případů. Kolem půl jedenácté večer oznámil, že případů je 94, což je o 31 více než v úterý večer. „Případy jsme dnes zaznamenali v Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Olomouckém, Moravskoslezském, Zlínském, Libereckém, Jihočeském a Jihomoravském kraji,“ vyjmenoval Adam Vojtěch.

První pacient v Jihočeském kraji je muž středního věku, který pracuje v Německu. Muž je v domácí izolaci. Hejtmanka Ivana Stráská Deníku potvrdila, že muž je v domácím léčení a průběh onemocnění je u něj mírný. Podle nepotvrzených zpráv Deníku se jedná o muže ze Lhenicka.

Jak uvedla pro Deník Kvetoslava Kotrbová, ředitelka krajské hygienické stanice, je vysoce pravděpodobné, že se muž nakazil v Německu, protože s příznaky onemocnění už přijel domů. Kvetoslava Kotrbová vzápětí zdůraznila, že by situaci neměla veřejnost podceňovat a měla by respektovat protiepidemická opatření přijatá vládou. "Tak, jak jsou nastavena, myslím si, že vláda volila správně, abychom zastavili šíření nákazy," uvedla. Připomněla následně, že všechny dosavadní případy onemocnění jsou zavlečené. Jihočeští hygienici odeslali od začátku února do středy 11. března do laboratoře českobudějovické nemocnice celkem 84 suspektních vzorků a nařídili 217 karantén.

Mezi hlavní zásady, které doporučují zdravotníci a hygienici respektovat, patří zvýšená osobní hygiena nebo vyhýbání se místům s větší koncentrací lidí, pokud je to možné. Inkubační doba onemocnění je podle odborníků přibližně dva týdny, takže i zdánlivě zdravý člověk může v tuto dobu přenášet koronavirus na své okolí, aniž by o tom věděl.