Hodina na kurzu

Dát dříve narozeným šanci proniknout do dosud nepoznaného světa jedniček a nul anebo získat nové zkušenosti s prací na počítači, s nímž se někteří už měli možnost alespoň trochu seznámit, si klade za cíl projekt Senioři komunikují, který zaštiťuje Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových. Každé dopoledne tráví tento týden u počítačů i zájemci v Rožmberku nad Vltavou, kde se v počítačovou učebnu proměnila zasedací místnost zdejšího městského úřadu.

9.50: „Vaším úkolem je teď zmenšit aktivní okno na ploše počítače přibližně na polovinu velikosti monitoru,“ vybízí seniory lektor českobudějovické obecně prospěšné společnosti Attavena Bohumír Brácha. Někteří záhy pochopí a úkol splní během chvíle, další spoléhají na radu souseda. Snaží se ale všichni. Kdyby většině z nich Bohumír Brácha zadal podobný příkaz na začátku týdne, zřejmě by si mysleli, že na ně hovoří cizí řečí. „Počítačoví géniové se z účastníků kurzu během týdne určitě nestanou, ale naučí se základy, které mohou dále pilovat. Kurz je tu zkrátka především proto, aby se senioři přestali počítače bát,“ vysvětluje Bohumír Brácha.

10.03: „Všichni si najeďte na prostřední tlačítko ze tří, které vidíte v pravém horním rohu okna. Co se vám objeví?“ ptá se lektor. „Obnovení z maxima,“ zní místností. „Já to tu mám jinak,“ podotýká zoufale jedna z účastnic kurzu. Od dalšího snažení ji to však neodradí. Že jsou některé probírané věci trochu obtížnější, připouští i další frekventantka kurzu Věra Bezpalcová z Borové u Chvalšin. „Ale lektor je příjemný a kurzy mě baví. Přihlásila jsem se hlavně proto, abych se naučila pracovat s internetem. Počítač doma mám, tak se těším, až si nové poznatky v klidu vyzkouším,“ doplňuje Věra Bezpalcová.

10.15: Na řadu přichází práce s elektronickou poštou. „Myší klikněte na název Příchozí v levém sloupečku pošty a vyberte zprávu, kterou jsem vám poslal včera v 15.01,“ instruuje Bohumír Brácha. „Ale já tu zprávu dostala v 15.00, to asi nebude dobré,“ ozve se za jedním z počítačů. „Zprávy neputují přímo z jednoho počítače do druhého, ta cesta je složitější, a tak se může stát, že někam dorazí e–mail dříve a jinam později,“ vysvětluje trpělivě Bohumír Brácha. Právě trpělivost je podle něj v obdobném povolání nezbytná. „Zvlášť věnovat se musíme hlavně těm, kteří s počítačem nemají žádné zkušenosti, a také starším lidem. Vždyť není výjimkou, že vyučuji i devadesátileté. Tady v Rožmberku je nejstarší paní 76 let,“ podotýká lektor. Doplňuje, že problémy účastníkům kurzu, který zájemci absolvují zdarma, dělá hlavně práce s myší.

10.37: Na řadu přichází prohlížení digitálních fotografií z předchozího dne kurzu. „Tu třetí fotku vymažte, nějak se tam šklebím,“ dožaduje se jedna z účastnic kurzu, kde senioři získají i poznatky o výhodách a rizicích využívání platebních karet. Zbývá ještě vyzkoušet si přesouvat e–mailové zprávy do počítačového koše. „Že už jsem v koši? Tohle je koš? Já myslela, že tam bude namalovaný normální koš,“ směje se další paní za počítačem.

10.45: Je tady vytoužená přestávka, při níž zbývá čas na povídání. „Působím u dobrovolných hasičů a kvůli tomu musím umět pracovat s e–maily. Dcera mi před nedávnem koupila počítač, tak se těším, až si znalosti doma vyzkouším. Kurz mě moc baví. Zatím jsme probrali základní věci týkající se mailu a orientace na internetu,“ říká u šálku kávy Vladislav Čížek z Vyššího Brodu. „Počítač už doma mám a základní věci jako mailovat a skypovat už umím. Chtěla jsem se v tom ale zdokonalit, čas na to mám, tak proč bych seděla doma? Líbí se mi, že jsem mezi lidmi,“ přidává se Marie Gründlová z Rožmberka.

Martin Tröster, Tereza Filipová