Sobotní mše tam připomněla 25 let tvrdé práce na obnově místního kostela a k němu přilehlému hřbitovu. Za touto neúnavnou prací stojí Horst Wondraschek.

„Díky němu a dalším lidem, převážně bývalým obyvatelům Zadní Zvonkové, se podařilo kostel, který byl skutečně již v naprosto zdevastovaném stavu, zachránit. Stejně tak byl upraven i přilehlý hřbitov," řekl Jiří Hůlka, starosta Horní Plané, který po slavnostní mši udělil Horstu Wondraschekovi čestné občanství Horní Plané. „Dnes to byla jedinečná příležitost, jak mu poděkovat za nezištnou dlouholetou práci pro místo svých předků a Horní Planou. Klobouk dolů před jeho činností. Je to Šumavan," dodal starosta.

V Zadní Zvonkové se rozkládalo původně 272 domů. V zaniklé vesnici dnes stojí jen tři budovy. „Tady to je teď muzeum. Před tím to byla trafika. Naproti stávaly řeznictví a hospoda. Víc domů tady není, než muzeum, kostel a penzion Marie," řekl Miroslav Dvořák, který na mši přišel s maminkou a dodal: „Penzion Marie bývala škola. Tu vybudoval pan Janda, učitel. A pojmenoval dům po své ženě, která mu umřela. Teď je z něho pension." Miroslav Dvořák byl v místním kostele dokonce pokřtěný: „Křtili mě tu, když mi bylo deset let," pokračoval a popsal, v jakém stavu byl kostel před renovací: „Tady to byla džungle. Vevnitř rostly stromy. Vojáci z toho měli rozhlednu, veprostřed bylo ohniště. Vypadalo to tam hrozně."

Vzdát hold Horstu Wondraschekovi přišlo mnoho lidí. Krásně opravený kostel byl zaplněný do posledního místa.