Předchozí
1 z 10
Další

Nová městská čtvrť na místě zpustlé fabriky

Jeden ze zpustlých krumlovských brownfieldů na průtahu městem, areál bývalé Jitony, se promění v životem pulzující, zbrusu novou městskou čtvrť, jejímž středem bude zurčet potůček s tůňkami. Projekt centrálního bydlení v Českém Krumlově - Krumlovský Vltavín – nabídne ve třech etapách výstavby celkem 193 apartmánů a bytů v dispozicích 1+kk, 2+kk, 3+kk, 4+kk i 5+kk, plnohodnotné garáže a kryté i venkovní parkovací stání. Součástí výstavby budou také komerční prostory pro obchody a kanceláře. Dokončení první etapy výstavby apartmánového domu developer předpokládá v prosinci 2022.

Vizualizace nové městské čtvrti Krumlovský Vltavín, která by měla vyrůst v areálu bývalé Jitony.Vizualizace nové městské čtvrti Krumlovský Vltavín, která by měla vyrůst v areálu bývalé Jitony.Zdroj: A8000, s. r. o

Oblast kasáren ve Vyšném se začne měnit

Nákladem 14,4 milionu korun chce město letos zpřístupnit území bývalých kasáren Vyšný. V plánu je vyřezání dřevin, zpracování koncepce zeleně nebo zpracování studie budoucího využití Vševojskového skladu. Podle mluvčí města Petry Nestávalové se chystá i průzkum aktuálního technického stavu vybraných objektů a možnosti jejich napojení na infrastrukturu nebo vypracování regulačního plánu. Na území bývalých kasáren by v budoucnu měla vzniknout nová obytná čtvrť nazvaná Nový Dvůr, neboť v tom místě kdysi stával stejnojmenný Schwarzenberský statek.

Vizualizace, jak by mohla nová městská čtvrť ve Vyšném třeba vypadat.Vizualizace, jak by mohla nová městská čtvrť ve Vyšném třeba vypadat.Zdroj: A8000

Nové chodníky na hřbitově a úpravy obřadní síně

Za téměř 14 milionů korun chtějí Českokrumlovští letos zajistit opravy havarijního stavu obřadní síně. Také zahájí nutné opravy komunikací a inženýrských sítí v areálu hřbitova, doplní veřejné osvětlení a místa pro shromažďování odpadu. Do budoucna je v plánu i nová prosklená kruhová obřadní síň, která by měla vyrůst v dnešním parčíku před hřbitovem a stát se jeho organickou součástí.

Vizualizace nové smuteční síně na pahorku v parku u hřbitova.Vizualizace nové smuteční síně na pahorku v parku u hřbitova.Zdroj: projektil architekti

Průjezd městem zlepší tunel

Letitým problémem Krumlova je zdejší dopravní situace. Průjezdnost městem prakticky závisí na jediném mostu přes Vltavu – Porákově mostu. Ulevit by mu měl silniční tunel, který by začínal U Trojice a ústil u nemocnice. U Trojice by byl postaven také nový most přes řeku Vltavu. Zastupitelé veřejně požádali orgány Jihočeského kraje o zařazení tohoto projektu mezi prioritní akce Jihočeského kraje v oblasti dopravy již pro rok 2010. Obousměrný tunel o délce 516 metrů a nový most přes Vltavu jsou součástí přeložky silnice II/157, která má odlehčit dopravě na křižovatce u zmíněného Porákova mostu, odklonit tranzitní dopravu od centra a snížit hlukovou zátěž ve městě. Výhodou bude také zkrácení cesty k autobusovému nádraží a nemocnici. Odhadované finanční náklady na stavbu činí 570 milionů Kč. Tunel by měl být ražen Novou rakouskou tunelovací metodou, která se intenzivně používá v posledních dvaceti letech. Ze studie proveditelnosti vyplynulo, že by stavba mohla být rozdělena na tři etapy. Nejdříve bude postaven nový most u U Trojice až k severnímu portálu tunelu a okružní křižovatka u jižního portálu tunelu u nemocnice. Následně by se stavěla poslední část vlastního tunelu, která je finančně a časově nejnáročnější. Otázkou tunelu se město zabývá již od roku 2003. Umístění tunelu je dáno uzemním plánem, realizace však pravděpodobně zatím v nedohlednu.

Podívejte se na vizualizaci: 

Zdroj: Youtube

Lepší silnice hned ve třech ulicích

Letos Krumlovští opraví městské komunikace a inženýrské sítě v ulicích Dělnická, Strmá, Spojovací. V plánu je vybudování nové kanalizace náhradou za nevyhovující skládanou kanalizaci, rekonstrukce původního eternitového vodovodu, oprava komunikací (povrch ze žulových kostek).

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Luboš Hájek

Příprava na rekonstrukci zimního stadionu

Za více než šest milionů korun nechá letos město zajistit projektové práce pro zhotovení dokumentace, jež bude předcházet rekonstrukci objektu zimního stadionu podle již zpracované studie.

Zimní stadion se opláštění zatím nedočká, do výběrového řízení se nepřihlásila žádná firma.Zimní stadion se dočká rekonstrukce.Zdroj: Deník / Zuzana Gabajová

Hezčí divadlo, jiný vjezd do centra města, oprava bazénu

Z dalších akcí město plánuje například renovaci a opravu nátěrů oken a dveří na budově městského divadla či větší zabezpečení vjezdů do městské památkové rezervace. Na seznamu chystaných investic je rovněž projekt na rekonstrukci městských komunikací a inženýrských sítí v ulici Krásné údolí nebo výměna a prodloužení kanalizace v Rožmberské ulici. Přes milion město investuje do opravy krytého bazénu, víc než pět milionů do úprav veřejných prostranství na sídlišti Špičák.

 Budova krumlovského městského divadla.Budova krumlovského městského divadla.Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Plán obnovy vodovodů a kanalizací i čističky

Nemalou částku, téměř 30 milionů, Krumlovští investují do výměny stávající kanalizace v ul. U Trojice a vybudování nové kanalizace v části ul. Za Plevnem a v ul. Budějovická, kterou bude řešeno zkapacitnění kanalizace pro odvod splaškových a dešťových vod spolu s uložením kanalizace do pozemků ve vlastnictví města. Pro nově pořízený objekt čistírny odpadních vod pak budou na základě nově zpracovaného Plánu obnovy zahájeny práce na rekonstrukci technologií a zařízení.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Deník/ Michal Burda

Úspornější veřejné osvětlení

Na 350 světelných zdrojů a svítidel letos vymění Krumlovští v síti veřejného osvětlení města. První etapa obsahuje obnovu osvětlení v ulicích 5. května, Chvalšinská, Objížďková, Pod Kamenem. Druhá etapa obsáhne ulice Chvalšinská - pravý chodník I/39, k sídlišti Plešivec, Na Svahu, sídliště Plešivec, Školní, třída Míru, Vyšenská, Vyšný – cesta k dílnám v bývalém lomu, Za Nádražím, Železniční. Nově navržené osvětlení splňuje veškeré parametry, které se shodují se současným vzhledem a nikterak nezmění ráz a vzhled krajiny.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Deník/archiv

Základní škola Za Nádražím bude bezbariérová

Téměř za 10 milionů korun je v plánu zajištění bezbariérovosti a modernizace odborných učeben fyziky a přírodopisu v českokrumlovské ZŠ Za Nádražím. Do učeben je v plánu pořídit nový nábytek, počítače a učební pomůcky.

ZŠ Za Nádražím v Českém Krumlově.ZŠ Za Nádražím v Českém Krumlově.Zdroj: Archiv školy