Kdo se bude chtít v nadcházejícím létě na Českokrumlovsku zchladit skokem do vody a není velkým příznivcem přírodních nádrží, měl by uvažovat o koupi vlastního zahradního bazénu.

Zatím totiž není jasné, kdy a jestli vůbec se jediná dvě koupaliště v regionu otevřou. Kaplickým se stále nepodařilo najít nájemce, který by areál s plochou ke slunění a možností koupání dál provozoval. A ve Větřní schází to hlavní voda.

Provozovatel větřínského areálu s bazénem Martin Měchura potvrdil, že venkovní bazén letos možná ani neotevře kvůli suchu. „Vody je nedostatek, takže pokud vydatně nezaprší, koupaliště zůstane pro letošek zavřené," řekl Martin Měchura.

V Kaplici situace tak dramatická není, město chce dokonce koupaliště před sezonou ještě vylepšit. Ovšem kdy a za jakých podmínek se areál otevře, je v tuto chvíli ve hvězdách.

„Koupaliště na sezonu určitě otevřeme," ujistila Dagmar Štrbačková, vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu v Kaplici s tím, že nového provozovatele město dál hledá. Dosud proto není jasné, kdy bude areál otevřen, ani jakou částkou do něj bude zpoplatněno vstupné.

Kapličtí také vyčlenili peníze na částečné úpravy areálu. „V plánu máme úpravu filtrace dětských bazénků, takže voda bude nyní čistější. Počítáme i s úpravami okolního prostranství," předeslala Dagmar Štrbačková.

Doplnila, že díky nové technologii už se voda nebude muset do bazénků napouštět každý den, ale bude v nich neustále cirkulovat. Sluneční paprsky ji tak stačí více prohřát, a proto už se děti při vstupu do bazénků nebudou třást zimou.

Na úpravy Kapličtí vyčlenili přibližně 150 tisíc korun. Do příštího roku by přitom podle Dagmar Štrbačkové rádi sehnali více peněz na zásadnější modernizaci areálu.

Jejich vizí do budoucna je přeměna nádrže na koupališti v přírodní biobazén, založený na poměrně levném principu samočištění vody pomocí vodních rostlin.

Místní obyvatelce Janě Koldové se nápad zalíbil. „Pokud bude provoz biotopu levnější a voda v koupališti čistá, jsem pro. Hlavně, aby se už s koupalištěm něco udělalo," řekla.