„Většinou jezdí tak třicítkou. Měříme je laserem na auta," řekl Radek Vondruška z českokrumlovského oddělení, který se v sobotu s kolegou Jaroslavem Burgerem účastnil již pátého ročníku akce Bezpečně na sjezdovce. „Obvykle u měřicího zařízení máme i monitor, který dělá fotky, ten jsme sem ale letos nebrali, protože by nám asi zamrzl."

Kromě policistů měli na Kozí Pláni své stanoviště i hasiči či zdravotnice Ladislava Ondřichová, která děti formou otázek a odpovědí seznamovala se zásadami první pomoci. Například kam zatelefonovat, když dojde k nehodě, nebo že by se zraněnému nemělo dávat nic k jídlu a ani k pití. „Pokud zraněný skončí na operačním sále, lékaři by mu museli vyplachovat žaludek nebo by si musel na operaci šest hodin počkat," vysvětlovala.

Letos poprvé na akci přijeli i pracovníci z hlubocké zoo. „Řadu let spolupracujeme s policií a hasiči, tak jsme se sem vydali taky," řekl Petr Skála ze Zoo Hluboká. „Učíme děti, jak se chovat ke zvířatům v zimě, co s nalezenými zvířaty a podobně. Máme s sebou i selátko Davídka, děti si ho mohou pohladit a vyfotit se s ním."

Jedničkáři jako tradičně jezdili zadarmo, kromě permanentky dostali také vstupenku do hlubocké zoologické zahrady. „Letos jsme tu měli sto padesát tři jedničkářů," shrnula úspěšnou sobotní akci Martina Mazáková, provozovatelka areálu, „dokonce tu bylo pět deváťáků se samými jedničkami, to jsme tu ještě neměli."

Martina Mazáková připomněla, že všichni partneři akci pořádají ve svém volném čase. „Za tu dobu se z nás už stali kamarádi. Sjíždíme se sem už pátý rok, abychom si užili pěkný den."

Autor: Zuzana Gabajová