Nově opravený hřbitovní kříž a další desky se jmény duchovních, to jsou novinky, kterými se, kromě jiného, může letos svým návštěvníkům pochlubit vyšebrodský klášter.
„Práce na restaurování kříže stály sto tisíc,“ připomněl Werner Lehner, rakouský občan, který se velmi zasazuje o opravy některých částí kláštera. Díky jeho snaze se peníze nejen na kříž, ale i na 68 kovových tabulí se jmény řádových hodnostářů, z nichž jedna stála sto euro, našly právě v zahraničí.
Kaple svaté Anny je postavena na místě původní kapličky, u níž se prý roku 1259 modlil Vok z Rožmberka. Ten se při přechodu Vltavy málem utopil a v zápalu boje o holý život přislíbil, že pokud přežije, založí zde klášter.
S financováním oprav cisterciákům pomáhá kromě českých institucí i Zemská vláda Horního Rakouska, nebo Werner Lehner a instituce i lidé seskupení v takzvaném Sdružení pro obnovu kláštera. Z vlastních příjmů by cisterciáci nikdy opravy financovat nedokázali.
Peníze, které pro různé opravy získává například Lehner, bývají nejčastěji od různých krajánků, tedy lidí, kteří tady před poválečným odsunem žili, nebo tu měli své rodiče. Samotný řád cisterciáků patří pod rakouskou kongregaci, což je další z důvodů, proč klášteru tak pomáhají ze zahraničí.
Kaple svaté Anny je novogotickou stavbou, která postupem doby nahradila původní románskou stavbu. V podzemí kaple jsou pochováni kromě dvou výjimek všichni opati kláštera. Hlavní rekonstrukcí prošla stavba také za zásadního přispění zahraničních peněz, během loňského a předloňského roku.